„Já jsem v divadle začal v roce 1961, tehdy mi bylo deset let. Teď už v něm hraje i moje vnučka,“ říká principál Jiří Fiala. „Pár let po mně například přišel do divadla Martin Fládr a už sem s ním chodí i jeho dcera,“ dodává a zdůrazňuje, že V Boudě měli za svou devadesátiletou existenci jedinou přestávku, a to v době druhé světové války. Střídala se však místa, kde se hrálo. Po válce to byla dřevěná bouda na Borech, která dala loutkářům jméno. Tam byli čtyřicet let. Pak měli štaci v Inwestu a Měšťanské besedě. Od 90. let minulého století hrají v M-Klu-bu v Macháčkově ulici v Plzni-Skvrňanech.

„Představení máme od října do března každou sobotu a kapacita 120 míst bývá od listopadu do února většinou zaplněna,“ říká s potěšením principál. Dodává, že každý rok nastudují šest nových inscenací.

Je jasné, že ze zakladatelů divadla už nikdo nežije, ale současní členové Divadla V Boudě hrají s loutkami i kulisami, s nimiž vystupovali jejich předchůdci. „Nejstarší je loutka, které říkáme Dupák. Ta pravidelně účinkuje v krátkých přídavcích po našich sobotních představeních. Máme i loutky, které po válce našemu divadlu věnoval slavný loutkář Gustav Nosek. A taky máme kulisy, které vytvořil Karel Röschen-thaler, vedoucí výpravy plzeňského divadla. Je to dvanáct oboustranných pláteno rozměrech tři krát jeden metr. Historické loutky i kulisy vystavíme při sobotních oslavách,“ zve principál.

Divadlo V Boudě pozvalo spřátelené soubory: Divadélko Kuba, Divadlo Toy Machine a Divadlo Kejklíř.

V M-Klubu oslava začne v 10:30 hodin a na programu je pět divadelních představení a dvě výtvarné dílny pro děti. Večer Divadlo V Boudě zahraje pro dospělé představení Don Šajn, které má na repertoáru už tři desítky let. Ke svému výročí vydává soubor almanach a na oslavách ho pokřtí. Vstupenky je možné rezervovat na webu divadla.