Takový ohlas měl na internetu klip Šedesátiny plzeňské kapely Umbrtka. Svérázná metalová variace na disko hit dívčí skupiny LuŠtěLa Patnáctiny je dílem muzikanta Ondřeje Klášterky, který je známý pod přezdívkou Morbivod. „Prvotní impuls byl ten, že náš zpěvák Well s nimi dělal rozhovor pro časopis, v němž pracuje. Já jsem ani trochu netušil, co je LuŠtěLa zač. Poslal mi svou fotku, kde byl on a tyhle slečny, a také odkaz na jejich videoklip. Ten mě zaujal hlavně svou sympatickou naivitou. Melodie mi natolik utkvěla v hlavě, že jsem ji zkoušel zahrát na kytaru,“ říká hudebník.

Skladba i s klipem prý byla hotova během tří dnů. Velký prostor mají na videu záběry plzeňské Škodovky. Právě industriální stavby členy kapely často při tvorbě inspirují.

Klip Plzeňanů brzy dosáhl osmdesáti tisíc zobrazení. Poté je kontaktovalo vydavatelství zastupující původního autora skladby Kanikuli, kterou zpívá ruskoněmecké duo Code Red. „Nevěděl jsem nejprve, že melodie Patnáctin není původní. Kvůli autorským právům jsme museli píseň z webu odstranit,““ konstatuje Morbivod. Tím ale celá historie neskončila. „Z vydavatelství nám zanedlouho dali možnost autorizace skladby. Ta byla úspěšná a opět ji smíme provozovat,“ dodává. Znovu je tak video možné vidět na YouTube, dal ho tam někdo z fanoušků. V současné době má přes dvaadvacet tisíc návštěv. Díky autorizaci se Šedesátiny mohly objevit i na novém albu Umbrtky, které nese název IVO.

Píseň Patnáctiny vyvolala řadu pokusů o parodie. Plzeňská metalová verze ššla trochu jinou cestou. „Nechtěli jsme si z nich dělat legraci, ale poměrně vážným způsobem ztvárnit melodii, která se zažírá,“ doplňuje.