Všichni už překročili sedmdesátku a v neděli v Národním domě na Smíchově převzali Senior Prix za své celoživotní umělecké mistrovství. Nadace Život umělce jím ocenila pět desítek osobností seniorského věku.

„Ceny Senior Prix jsou už od roku 1993 příležitostí poděkovat umělcům za jejich celoživotní práci v divadle, televizi, rozhlase, na koncertních pódiích i v cirkusových manéžích," vysvětlila smysl ocenění výkonná ředitelka Nadace Život umělce Dagmar Hrnčířová. A mezi letošními držiteli jsou i osobnosti spjaté se západočeským regionem.

Z Plzně přijela Mária Doubková, která zpívala v operním sboru Divadla J. K. Tyla celých čtyřicet let – od roku 1965 až do roku 2005. „Z ocenění mám samozřejmě radost. Dlouhá léta jsem pracovala v Cechu sborových zpěváků, kde jsme se snažili, aby byl doceněn význam kvalitního operního sboru pro divadlo. V opeře je totiž nesmírně důležitý," řekla nám.

Bohaté vzpomínky na plzeňské divadlo má i třiaosmdesátiletá Iva Švarcová, která ještě jako Iva Kořínková působila ve zdejším baletu v letech 1950 – 1960. „Zažila jsem éru Jiřího Němečka a Luboše Ogouna. Na to se nedá vzpomínat jinak než v dobrém," svěřila se bývalá tanečnice a baletní pedagožka.

Stále napůl Plzeňákem se cítí i herec Petr Kostka, který v západočeské metropoli vyrůstal i maturoval, a nezapomenutelné vzpomínky zůstaly i zpěvákovi a herci Václavu Neckářovi, jenž v plzeňské Alfě strávil jen jednu sezonu, a to před padesáti lety, ale během ní si v plzeňském baletu našel manželku pro celý život.

Mnoho nechybělo, a byl by s Plzní spojil svůj umělecký život i dnes již 78letý Karel Hábl. „Na DAMU mě učil pan režisér Pistorius a ten mi také zařídil angažmá do plzeňského divadla. Jenže pak za mnou přijel Miroslav Doutlík, že by potřeboval, abych to angažmá podepsal do operety. To jsem odmítl, že operetu dělat nechci, no a vidíte, nakonec jsem u ní stejně skončil, ač jsem se vždycky cítil činohercem. V Hudebním divadle v Karlíně jsem strávil prakticky celý svůj produktivní věk," vysvětlil stále elegantní herec, který přiznává, že si plzeňského divadla nesmírně váží: „Má úžasné publikum a velkou kvalitu. Vždycky pro herce bylo tou nejlepší přestupní stanicí do Prahy."

Další z oceněných, dlouholetá sólistka opery Národního divadla v Praze Antonie Denygrová, v Plzni sice nepůsobila, jako skvělá pedagožka však vychovala nejen Dagmar Peckovou – jejími úspěšnými žačkami jsou také například plzeňské pěvkyně Ivana Weberová či Adéla Lučanská.

Na karlovarský region zas nedá dopustit herečka Eva Sirotková. „Na karlovarském gymnáziu jsem maturovala a zdejší divadlo bylo mojí první štací. V tom nádherném městě jsem vyrůstala od dvanácti let a dodnes ho mám ráda," říká osmdesátiletá herečka, která v šedesátých letech opustila Národní divadlo i republiku. Dlouho pak působila ve Spojených státech jako psycholožka, po sametové revoluci se však i s manželem vrátila do vlasti.

K pohodě příjemného odpoledne přispěli i jeho moderátoři, herečka Valerie Zawadská a předseda správní rady nadace, hudebník Jiří Hlaváč, který smysl celé akce vyjádřil i připomenutím přípitku, který kdysi pronesl jeden z úplně prvních držitelů Senior Prix, herec a kabaretiér, blovický rodák Jaroslav Štercl (1919 – 1996): „Tak chlapci, ať nám ještě dlouho chutná život!"