Na louce u Radbuzy v Plzni u Ježíška už stojí hlediště pro více než čtyři stovky diváků. Jeviště však chybí. Švanda dudák, kterého letos uvede festival Divadelní léto pod plzeňským nebem, se totiž bude hrát na louce, na kopci i v malém parčíku. A na vše bude z nedalekého Mikulášského hřbitova dohlížet Josef Kajetán Tyl, podle jehož hry Strakonický dudák, připravuje režisér Marek Němec představení Švanda dudák.

„Máme před sebou týden, kterému říkám Smrt. To co jsme si dva měsíce připravovali po skupinkách v Plzni a Praze, teď musíme dát dohromady,“ říká režisér. Spolu s dramaturgem Jiřím Jankům, děj posunuli v době. Plzeňský Švanda se za slávou do světa vypraví v divokých 90. letech minulého století, do doby, kdy se hrály skořápky, nosila fialová saka a prodávali se trpaslíci. „Ale jinak tam máme skoro všechno, co Tyl napsal. Chceme mu to udělat hezké, vždyť leží jen kousek od místa, kde hrajeme,“ usmívá se.

„Na dudy jsem se učil hrát. Teď jsem trochu překvapen. Dudy si venku v tomhle počasí, dělají co chtějí,“ prozradil Ondřej Rychlý.

Premiéru má Švanda dudák v sobotu 29. června,od 1. července je na programu deset repríz. „V současné chvíli máme vyprodány zhruba dvě třetiny vstupenek,“ uvádí Marcela Mašínová, ředitelka Divadelního léta pod plzeňským nebem. Ceny se pohybují od 250 do 550 korun. „Letos uvádíme i Cy-rana, jenž měl premiéru loni a byl nejrychleji vyprodanou hrou v historii Divadelního léta,“ připomíná Mašínová. Cyrano v hlavní roli s Michalem Dlouhým se bude hrát od 20. do 25. července také u Ježíška. A vstupenky na něj ještě jsou. Představení začínají ve 20:30 hodin.

Rozhovor s Ondřejem Rychlým najdete ve středu v červencové Kultuře, která bude součástí týdeníku.