„V Turandot najdeme vše, čím je Puccini oblíbený a charakteristický – jímavé ženské příběhy a zálibu v exotice. Opera se odehrává v pohádkové době v Číně a skladatel pro charakteristiku prostředí použil několika originálních čínských motivů,“ přibližuje operu o kruté princezně dramaturg nové plzeňské inscenace Zbyněk Brabec. Jako dirigent ji hudebně s operním souborem Divadla J. K. Tyla nastudoval Jiří Štrunc, režisérem je hostující Václav Málek z Moravského divadla v Olomouci. Jeho umění diváci v Plzni už dobře znají – ztvárnil tu například Hoffmanna v Hoffmannových povídkách, Heřmana v Pikové dámě, Dalibora či nejnověji Heroda v Salome, představil se i režií Pucciniho opery Manon Lescaut. „Pro inscenátory představuje Turandot poměrně tvrdý oříšek, a to právě pro svou velkolepost. Naším záměrem je obhájit uvedení této opery i na menší scéně a možná také povzbudit další divadla, aby byla ochotna se pro své publikum s tímto titulem utkat,“ vyjádřil se režisér Málek. „Svůj úkol vidím rovněž ve snaze zlidštit všechny postavy této opery a dát jim dramaticky pravdivé myšlení a hlavně pravdivé jednání, které celý příběh rozehrává a drží v napětí,“ zpřesňuje další ze svých cílů. Scénu a kostýmy navrhl Josef Jelínek, sbormistrem je Zdeněk Vimr.

Turandot je natolik pěvecky vypjatou rolí, že se utkání s tímto partem mohou odvážit jen mimořádně disponované sopranistky. V minulém plzeňském nastudování v roce 1973 měl soubor jedinou vlastní představitelku, zato však vynikající. O výjimečném umění Heleny Buldrové není dodnes pochyb a jistě si sama se zájmem poslechne své nástupkyně. Do titulní role je tentokrát obsazena opět jediná sólistka domácího Divadla J. K. Tyla – Ivana Šaková, se kterou se budou střídat sopranistka olomoucké scény Magda Málková a teprve kariéru začínající Gabriela Jelínková. Efektní a zároveň nanejvýš obtížnou árii Nessun dorma dostanou příležitost zazpívat si v alternaci tři tenoři. Vedle plzeňského sólisty Jana Adamce se publiku v postavě Kalafa představí Igor Jan ze Státní opery Praha a čínský host WeiLong Tao. Otrokyni Liu s cituplnou árií vytvoří Lucie Hájková a Ivana Veberová, králem Timurem se stane Jevhen Šokalo a hostující David Szendiuch z Olomouce. V dalších rolích budou vystupovat Jan Ježek, Miroslav Kopp, Jiří Hájek, Martin Matoušek, Tomáš Kořínek, Richard Samek, Josef Moravec, Ondřej Socha, Tomáš Jindra či Dalibor Tolaš.

Čtvrtá inscenace Turandot v Plzni poprvé nabídne posluchačům originální italské znění. A jak bývá zvykem, operu uvede Divadlo J. K. Tyla v podobě, do které ji po Pucciniho smrti dotvořil skladatel Franco Alfano.