Už tradiční a oceňovaný plzeňský festival, který se koná vždy v sudém roce, začne v pondělí 27. září. Pět koncertů s pěveckými sólisty, soubory i instrumentalisty bude patřit v Plzni písni až do 10. října.

„Pro letošní ročník jsme zvolili jako téma inspiraci renesancí a dali možnost přihlásit se všem zájemcům. Ohlas interpretů byl tak velký, že jsme některé museli dokonce odmítat,“ charakterizuje zaměření jubilejní desáté Tribuny komorní písně ředitelka festivalu Romana Feiferlíková, současně předsedkyně pořádajícího Západočeského hudebního centra, sama pěvkyně a zástupkyně vedoucího katedry hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity. „S výročím Komenského souvisí snaha připomenout letos na festivalu středověkou literaturu a uvést písně určené dětem,“ dodává. Sopranistka plzeňské opery Andrea Brožáková tak přednese cyklus Jiřího Temla nazvaný Moudrého Katóna mravná poučování, zkomponovaný současným českým autorem přímo na texty v překladu Jana Amose Komenského. Hned na úvodním koncertu v plzeňském Domě hudby v Husově ulici bude zastupovat písně pro děti a mládež například výběr z cyklu Dětská světnička od Modesta Petroviče Musorg– ského. Ten zazní v podání už velmi známé a úspěšné mezzosopranistky Lucie Hilscherové, která působí jako stálý host v Národním divadle v Praze, v Divadle J. K. Tyla v Plzni i ve Státní opeře Praha. Za doprovodu klavíristy Stanislava Gallina uvede také písně Brahmse, Schumanna a cyklus Mateřídouška nedávno zesnulého Otmara Máchy. Ve všech posluchače osloví vztah k dětem.

Druhou část zahajovacího koncertu 27. září vyplní stará hudba a Písně k loutně od Petra Ebena v podání mezzosopranistky Dagmar Šaškové. Po studiích ve Versailles a Paříži působí zejména ve Francii a v programu nazvaném „Loutna a zpěv na italském a francouzském dvoře v době J. A. Komenského a její ozvěny v písni 20. století“ ji doprovodí Tereza Pavelková na loutnu a barokní kytaru.

Na dalších koncertech v Západočeském muzeu, v obřadní síni plzeňské radnice a dvakrát opět v Domě hudby se představí pěvci Andrea Brožáková, Lucie Hájková, Gabriela Pechmannová, Jiří Hájek či soubory KrisKrosKvintet a Hlasoplet. V druhém z koncertů 29. září se vedle studentů Západočeské univerzity a Konzervatoře Plzeň – Aleny Benešové a Miroslava Šimandla – představí studenti Deylovy konzervatoře pro zrakově postižené v Praze. Pro posluchače bude jejich vystoupení o to poutavější, že jsou žáky pěvecké třídy přední české sopranistky a někdejší sólistky plzeňské opery Zdeny Kloubové.

„Organizátoři festivalu Tribuna komorní písně nejdou cestou spotřebního konzumu, nabízejí hudbu v komorním prostředí, které však písni nesmírně svědčí. Věřím, že zažijeme atmosféru nabitou emocemi, které budou pro posluchače nesmírně zajímavé a poutavé,“ podtrhuje ředitelka festivalu Romana Feiferlíková.