Kdo měl to štěstí, že desku koupil třeba na burze nebo v zahraničí, přehrával ji na kazety svým kamarádům. Teď si to fanoušci Smokie mohou vynahradit. Kapela od roku 1990 v České republice často koncertuje a právě zítra vystoupí od 20 hodin v plzeňském Pekle a Terry Uttley, nejstarší a jediný původní člen skupiny, která vnikla už v roce 1965, slibuje, že na staré dobré hity taky dojde.

Do Čech jezdíte koncertovat celkem pravidelně. Jak se vám před českým publikem hraje a jsou podle vás Češi něčím specifičtí?
Do Čech jezdíme rádi, ale necítíme se tu jinak než v jiných zemích. Možná, že máte trošku blíž k německému publiku…Nevím, jisté ale je, že je nám v Čechách před publikem fajn.

V České republice máte svůj fanclub. Plánujete v Plzni nějaké setkání s vašimi fanoušky nebo alespoň autogramiádu před či po koncertě?
Máme tu fanklub? To je dobře, aspoň někdo přijde na koncert (smích). Ale vážně, když bude o podpisovku zájem, tak ji asi uděláme.

Archivní foto kapely Smokie

Stává se vám v Čechách často, že po vás chtějí lidé podepsat vinylové desky, které vyšly v 70. nebo 80. letech minulého století? Víte, tehdy se u nás, v komunistickém Československu, vaše nahrávky velmi těžko sháněly a mnozí vaši fanoušci je dodnes opatrují jako vzácnou relikvii.
Občas se to stává a speciálně v Čechách. Nikdy mě nenapadlo, že naše desky mají něco společného s komunismem, ale tohle je možná vysvětlení, proč si v dnešní době někdo nechává čtyřicet let starou věc.

Jste pokládáni za otce glam-rocku, co vás právě na tomhle stylu uchvátilo? Třpytivé oblečení?
To přišlo s dobou. Třpytivé oblečení se tenkrát nosilo a líbilo se nám, ale nebyl to rozhodně důvod, proč jsme začali hrát.

A co vám z tehdejšího glam-rocku zůstalo? Písničky nebo právě ty kostýmy? A na co z toho se mohou těšit vaši fanoušci v Plzni? Zahrajete staré hity nebo se dostane i na novinky?
Víte, hrajeme půl století, doba se mění a naše vystoupení odpovídá době. Myslím, že už působíme celkem civilně. A co se repertoáru týče, tak za ty roky víme, že některé písničky prostě nelze vynechat, protože lidi přišli právě na ně a stejné to bude i v Plzni. Pár novinek zahrajeme, ale základ budou tvořit prověřené hity.

Už jste sám zmínil., že letos to je právě padesát let, co Smokie vznikli. Jak jste to oslavili nebo vás oslavy teprve čekají?
To je hrozné číslo, snažíme se na to spíše nemyslet. Rozhodně to nijak neslavíme, ne, ne…

Z původních Smokie jste zůstal v kapele jen vy. Současná sestava však trvá v nezměněné podobě už od roku 1996, takže jde v historii kapely o nejstálejší sestavu. Jaký je rozdíl mezi původními a současnými Smokie?
Rozdíly jsou v nás. Jsme mnohem starší, klidnější a pokornější. Mládí má svoje a pokročilejší věk taky, to není nic specifického jen pro muzikanty. Uvidíte, že za dvacet let se taky budete na některé věci dívat jinak než dnes a stejně to budete pořád vy…

Smokie• Počátky kapely se datují do roku 1965, kdy na gymnáziu v anglickém městě Bradford vznikla skupina v čele se zpěvákem Chisem Normanem.
• Kapela několikrát změnila svůj název – Yen, Essence, Elizabethans, Smokey, až v polovině 70. let se ustálil název Smokie, pod kterým vystupují dodnes.
• V roce 1975 si mladých muzikantů všiml vlivný producent Nicky Chin. Smokie vydali své debutové album a následně ovládli světové hitparády. První singl nového alba „If you think you know how to love me" se brzy stal hitem, následovalo s obrovským úspěchem „Don´t play your rock´n´roll to me" a Smokie se rychle zařadili ke světové hudební elitě a takovým hvězdám 70. let, jako jsou Pink Floyd nebo Rolling Stones..
• Za svou existenci glamrockoví Smokie vydali přes dvě desítky studiových alb, nechybějí samozřejmě ani kolekce největších hitů a živá alba.
• Od roku 1996 skupinu tvoří: Mike Craft – hlavní zpěvák, kytara; Mick McConnell – hlavní kytara, zpěvák; Terry Uttley – basová kytara, zpěvák; Steve Pinnell – bubny; Martin Bullard – klávesové nástroje.