Finská zpěvačka, jejíž minulost je spojená se skupinou Nightwish a přezdívá se jí ledová královna severu, vystoupí na plzeňském Metalfestu v sobotu v půl desáté večer. Její show bude speciální, zapěje duet s další světoznámou rockovou pěvkyní, Holanďankou Sharon den Adel z Within Temptation.

Duet byl natočen před necelými čtyřmi lety, bude vystoupení v Plzni vaše společná koncertní premiéra?
Se Sharon jsem už vystupovala, ale bylo to v rámci koncertu Within Temptation, tentokrát se Sharon poprvé stane hostem mým. Ve chvíli, kdy se potvrdila moje účast na Metalfestu, jsem mluvila s lokálním promotérem o nápadu dostat Sharon na festival a zazpívat s ní. Souhlasil a já se jsem šťastná, že se vše podařilo domluvit.

Loni jste vydala EP The Brightest Void a následně plnohodnotnou desku The Shadow Self, obě to jsou rockově – metalové nahrávky. Rok předtím jste naopak vypustila Ave Maria – En Plein Air, disk plný klasické hudby, respektive několik rozličných verzí skladby Ave Maria. Co můžeme očekávat příště?
Ačkoliv se může zdát, že rozpínám křídla do všemožných směrů, stále mám své limity. Jsem lyrická rocková zpěvačka, která se soustředí na klasickou a rockovou hudbu. Přesto pracuji na několika vedlejších projektech najednou. Koncem letošního roku mě uvidíte vystupovat se symfonickým orchestrem a v záloze mám vydání zajímavého alba. Bude to také letos, ale momentálně nemůžu prozradit více detailů.

Ave Maria bylo vaší první kolekcí vážné hudby. Plánujete ještě někdy podobný projekt?
Ráda bych si našla čas a pracovala na další klasické hudbě, protože zkušenost z natáčení a produkování alba Ave Maria byla úžasná. Konkrétní časový plán momentálně nemám, ale rozhodně bych se ráda k vážné hudbě zase někdy vrátila.

Jak sama říkáte, pracujete na více projektech najednou. Je těžké být všestranná a udržet mezi různými styly balanc?
Ani ne. Jsem pilná jako včelka! Moje kariéra je opravdu všestranná a ráda dělám na věcech, které jsou pro mě výzvou. Chci se jako umělkyně neustále vyvíjet.

Proč si myslíte, že vás akceptuje jak okruh rockových a metalových fandů, tak fanoušci klasické hudby? Vše, co vydáte, se setkává s úspěchem…
Vždy jsem byla tvrdě pracující žena. Když dělám na hudbě, vkládám do toho své srdce. Věřím, že moji posluchači slyší onu vášeň. A fanoušky mám skvělé. Podporují mě, a i když některé mé projekty mohou být pro posluchače výzvou, pořád ochotně sledují, kam se ubírají mé kroky.

Bylo těžké po ukončení spolupráce s Nightwish jít na sólovou dráhu a začít psát vlastní písně?
Rozhodně! Nikdy předtím jsem nenapsala jedinou skladbu, takže jsem začínala od nuly. Na začátku své sólové kariéry jsem byla dost nervózní, chtěla jsem si být jistá, že lidé, kteří se mnou spolupracují, mi budou rozumět. Nebyl to lehký start, ale skvělá zkušenost. Po prvním albu jsem přebrala nad vším kontrolu a tvůrčí svoboda je neocenitelná.

Poslouchala jste poslední desky Nightwish, nebo jsi je po dramatickém rozchodu začala ignorovat?
Neposlouchala, protože upřímně, nezajímají mě.