Oslavy vzniku samostatného Československa budou letos v Plzni mimořádné. Ve dvou dnech 27. a 28. října nabídne vedle tradičního každoročního programu nové akce, které posílí slavnostní atmosféru i připomenou stoletou historii a tradice českého národa.

„Obvyklou možnost podívat se do muzeí, galerií, historických památek, kulturních zařízení nebo zajímavých plzeňských objektů za symbolické vstupné 28 korun nebo zdarma doplní originální prohlídky města věnované nejen první republice či nově zařazené komentované návštěvy některých kostelů,“ informuje Jana Komišová, vedoucí odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně. „Otevřené dveře do svých objektů budou mít i významné společnosti, jako je Vodárna Plzeň a Plzeňská teplárenská nebo v nedalekém Starém Plzenci sídlící Bohemia Sekt,“ dodává.

ORIGINÁL HYMNY

Po oba dny bude v prostorách radnice výjimečně vystaven originál rukopisu hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka z roku 1834 s textem písně Kde domov můj.

Náměstí T. G. Masaryka v Plzni
Program neděle 28. října
10:00 Modlitba za republiku – hudebně duchovní zastavení s modlitbou díků a proseb za naši vlast, celebruje Mons. František Radkovský
11:00 Vysazení lípy republiky folklorními soubory města Plzně
17:00 Slavnostní shromáždění ke 100. výročí vzniku samostatného Československa
18:00 Průvod světel s účastí dobových postav včetně
T. G. Masaryka se vydá na náměstí Republiky, kde budou
v 18:30 hodin oslavy završeny společným zpěvem původní československé hymny a slavnostním ohňostrojem

SLAVNOSTNÍ KONCERT

V sobotu 27. října zazní v autobusové hale areálu DEPO 2015 melodie 30. a 40. let minulého století v podání ansámblu Blue Star v exkluzivním propojení s Plzeňskou filharmonií. Slavnostním kon-certem, který navodí atmosfé-ru legendárních velkolepých produkcí R. A. Dvorského, pro-vede Aleš Cibulka a jako host vystoupí s písničkami Karla Hašlera herec Petr Rychlý.

SLAVIT JE MOŽNÉ I SPORTEM

Rozmanitou programovou nabídku doplňují sportovní aktivity v podobě volného bruslení v tréninkové hale zimního stadionu, dopolední plavání v bazénu na Slovanech a Lochotíně, turistický pochod na rozhlednu Chlum v celkové délce tras 28 kilometrů nebo speciální program ve středisku sportu, tance a umění Krašovská Aktivity Centrum.

Pro rodiny s dětmi je připravena soutěž, která účastníky seznámí s historií vzniku republiky v Plzni a zároveň s národními symboly.

VÝLETY DO OKOLÍ

Poprvé se do programu zapojí komentovanými prohlídkami nedaleký hrad Radyně a rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci nebo Letiště Líně, které bude kromě prohlídky hangáru spolku Classic Trainers lákat na seskoky parašutistů nejen se současnými, ale také historickými padáky.

MUZIKA U BRANKY, SETKÁNÍ U TGM

Scéna U Branky propojí po oba dva dny českou a slovenskou, resp. plzeňskou a žilinskou kulturu, tradiční řemesla a pokrmy (viz program na str. 8). Náměstí T. G. Masaryka, jemuž vévodí socha tohoto prvního československého prezidenta, bude 28. října místem duchovního setkání.

Plzeňské oslavy skončí večer v neděli 28. října u katedrály sv. Bartoloměje nasvícené v barvách trikolóry. Československou hymnu si lidé mohou zazpívat se sólistkou Divadla J. K. Tyla Ivanou Veberovou. Ohňostrojem v národních barvách oslavy vyvrcholí.

Dopravní omezení
Kopeckého sady – částečné omezení parkování a provozu ve dnech 27. a 28. října
náměstí Republiky: zákaz parkování 28. října od 9 do 20 hodin, uzavření pro dopravu 28. října od 18:00 do 19:30 hodin i pro tramvajové a autobusové linky městské dopravy
Klatovská třída: uzavření pravého jízdního pruhu ve směru do centra od náměstí T. G. Masaryka 28. října od 17:00 do 18:00 hodin. Obousměrná uzavírka a výluka tramvajové linky č. 4 v úseku od náměstí T. G. Masaryka po sady Pětatřicátníků 28. října od 17:55 do 18:30 hodin.
náměstí T. G. Masaryka: úplná uzavírka vozovky v úseku ulic Petákova a Klatovská tř. 28. října od 16:30 do 19:00 hodin.
Dopravní opatření jsou zveřejněna na www.plzen2018.eu a více informací o změnách provozu MHD je k dispozici na www.pmdp.cz.