„Jsou jen dvě kritéria – dosažení věku sedmdesáti let a dlouhodobá vynikající umělecká činnost,“ vysvětlil předseda správní rady nadace, hudebník Jiří Hlaváč, který zavzpomínal i na první předávání v roce 1993: „Mezi oceněnými byli tehdy Rudolf Hrušínský, Josef Kemr, Jaroslav Štercl, Ljuba Hermanová či Gustav Brom.“ Jak dodal, právě díky kumštýřům se udržují určité kvality a hodnoty ve společnosti.

Letos symbolické poděkování za celoživotní umělecké mistrovství převzali například herečky Helga Čočková, Marie Drahokoupilová či Zdena Hadrbolcová, herci Jiří Krampol a František Němec, herec a kaskadér Zdeněk Srstka, zpěvák Jiří Helekal či hudebníci Vladimír Popelka a Karel Vágner. A mezi oceněnými nechyběli ani umělci spjatí se západem Čech. „Plzeň mám moc ráda už kvůli pivu a také kvůli rozhlasu, kde jsem toho natočila kilometry,“ smála se operní sólistka Jana Jonášová, plzeňská rodačka, jejíž rodina pochází z Robčic. Oceněna byla i její kolegyně z Národního divadla, sušická rodačka Libuše Márová. „Už dvanáct let nezpívám a pomalu končím i svou pedagogickou dráhu na AMU, ale stále mám spoustu aktivit a užívám si života. Mám se opravdu fajn,“ pochvalovala si slavná pěvkyně, která do Plzně, v jejímž divadle odstartovala svoji pěveckou kariéru, ráda zajíždí za přáteli i na srazy někdejších spolužáků. V Plzni se narodila, studovala a prožila začátky umělecké dráhy také operní pěvkyně Libuše Hošťálková. „Dodnes vzpomínám na krásný repertoár a také na vynikajícího dirigenta Vašatu,“ přiznala dlouholetá členka Národního divadla, která kromě Plzně nedá dopustit ani na svou šumavskou chalupu.

Ocenění převzal i dlouholetý sólista Státní opery Praha a hudební publicista Dalibor Janota, častý host Divadla J. K. Tyla, který v současnosti předstupuje před plzeňské publikum jako elegán Gontran Chamiére v operetě Pařížský život, ale zároveň je i archivářem plzeňského divadla. Letos oslavil 71. narozeniny, stejně jako dirigent Petr Vronský. „Momentálně jsem šéfdirigentem v Olomouci, za pár měsíců tam ale skončím a budu pokračovat v Teplicích,“ nastínil své další plány umělec, který začínal v plzeňském divadle jako houslista a zahajoval zde i svoji dirigentskou dráhu. Ač je stále v plném pracovním vytížení, seniorské ocenění jej nezaskočilo: „Člověk se musí naučit stárnout a s věkem počítat. Takže mám naopak radost, že jsem se takového ocenění dožil, a to navíc při aktivní práci,“ usmíval se známý dirigent, který dnes jezdívá do Plzně zejména za rodinou své sestry. S plzeňským divadlem je úzce spjat i hráč na bicí nástroje Josef Doubek. „V divadelním orchestru jsem působil 49 let a stejnou dobu jsem učil i na plzeňské konzervatoři,“ zavzpomínal hudebník, který v Divadle J. K. Tyla našel i životní partnerku, jíž je pěvkyně Mária Doubková.

Oceněn byl i další bývalý dlouholetý člen plzeňského divadla, šestasedmdesátiletý činoherec Viktor Vrabec, který se však ze setkání omluvil.