Zpěvák Joakim Brodén je lídrem Sabatonu. Zdůrazňuje svůj český původ i lásku k pivu.

Prý jste si vždycky přáli zúčastnit se plzeňských slavností svobody. Proč?

Milujeme vojenskou historii a podle nás to jsou nejlepší oslavy konce druhé světové války. Jsme šťastní, že se oslav zúčastníme jako účinkující i jako návštěvníci. Budeme tak mít šanci vzdát hold generálu Pattonovi a jeho 16. obrněné divizi. A napít se ještě při tom nejlepšího piva na světě, přímo ve městě, v němž se vaří, je velmi příjemný bonus.

Open air koncert vaší skupiny bude jedním z bodů letošních Slavností svobody. Co jste si pro posluchače, kteří s vámi přijdou oslavit konec druhé světové války a osvobození Plzně americkou armádou a spojeneckými vojsky, připravili? Prý to má být speciální show?

Chtěl bych prozradit víc, ale chci si nechat nějaké překvapení pro fanoušky. Takže ano, bude to zvláštní show. Pro nás totiž bude hodně emocionální. Připravujeme totiž podívanou, která bude mít v Plzni světovou premiéru.

Aha. Plzeň je totiž ve vašem rozpisu koncertů v letošním roce na prvním místě. Znamená to, že i v dalších zemích uvede stejnou podívanou jako v Plzni nebo opravdu bude vaše plzeňská show jediná?

Existuje několik prvků, které po plzeňské premiéře zařadíme do dalších koncertů našeho letošního turné. Ale koncert v Plzni nebude jen další naší show, prostě připravujeme pro vaše město okamžiky, které udělají tuhle květnovou noc zvláštní.

Je o vás známo, že vaše maminka pochází z bývalého Československa…

Jako dítě jsem trávil hodně času v pražských Dejvicích, v místě, kde vyrůstala má matka. Vracím se do Česka tak často, jak jen mohu. Naposledy jsem byl v České republice loni na přelomu září a října. Vypravil jsem se sem s kamarádem, který si užil jídlo a pivo. Teď na přelomu dubna a května přijedeme se Sabatonem do Plzně. Myslím, že obvykle jsem v České republice jednou až třikrát do roka.

A s vaším češstvím je nejspíš spojena i láska k pivu? Přijedete do Plzně – města piva. Navštívíte plzeňský pivovar a dáte si pár piv?

Každý, kdo pije pivo, musí uznat, že české pivo je úžasné. A to říkají i Němci, kteří jsou velmi hrdí vlastenci a mají svá místní piva. Jsem si zcela jistý, že se během návštěvy Plzně dostanu i do Plzeňského Prazdroje. Byl jsem v něm už třikrát, ale proč bych ho nenavštívil zase? A věřte mi, když jsem v Plzni, rozhodně nezůstanu u ochutnání jen pár piv…

Složil jste písničku o českém hrdinovi Karlu Janouškovi. Čím vás zaujal?

Jasně. Zahrajeme i v Plzni písničku Daleko od slávy (Far From the Fame), která je o generálovi, letci a válečném hrdinovi Karlu Janouškovi. Jeho život je tak zajímavým příběhem, že jsme se rozhodli napsato něm písničku. Máme také další píseň, která oslavuje české piloty, ale i polské a kanadské. Jmenuje se Aces in Exile (Esa v exilu). A pak máme píseň 1648, která vypráví o švédské invazi v Praze v době třicetileté válce. Samozřejmě, že i tyhle písničky v Plzni zahrajeme.