Je to již čtvrtá kniha autorky, která žije ve Štěnovicích a vydala Minutové povídky, „Láskyplné“ povídky a v loňském roce humoristickou knížku nazvanou Můj flirt s politikou aneb Příručku pro ministryně. Plzeňský křest nové knihy se konal v Západočeském muzeu a při té příležitosti spisovatelka odpověděla na několik otázek.

Proč se kniha jmenuje Nebe peklo ráj a co v ní čtenář najde?
Knížka obsahuje třiatřicet povídek napříč mou tvorbou. Některé jsou zamilované, jiné tajemné, hororové, některé se odehrávají v běžném domácím prostředí rodině a další jsou vědeckofantastické. Nejstarší povídka je z 80. let minulého století, nejmladší jsem napsala v posledních minutách loňského roku. Příběhy se odehrávají v pekle mezilidských vztahů či trestných činů, ve vysněných světech i emočně vypjatých situacích.

Knihu jste věnovala svým dětem Janičce a Jeníkovi. Proč právě jim?
Dceři je šestnáct a synovi bude dvanáct. Jsou mými radostmi a potěšením. Zvedají mi náladu, když jsem unavená, svými komentáři a hádkami mě inspirují a utíkám od nich k psaní, když mě puberťáckými komentáři vyprovokují. V povídkách je pak vraždím, abych si zachovala duševní zdraví. A děti jsou také mými prvními čtenáři, povídky posuzují a kritizují, takže se vlastně podílejí na celé autorské práci. Teď mě napadá, že na ně musím myslet při vyplácení podílů z autorského honoráře.

Na knize jste spolupracovala s profesorem Milanem Knížákem. Proč právě s ním?
Milan Knížák pro knihu navrhl zajímavou obálku, ke které použil jeden svůj starý obraz. Obálka dobře doplňuje obsah knihy a mně se s panem profesorem moc dobře spolupracovalo, takže doufám, že v budoucnu vymyslíme další projekt.

Kdo knihu vydal a kde si ji zájemci mohou koupit?
Sbírka povídek vyšla v pražském nakladatelství Agentura Lucie a už je v prodeji. Zájemci si ji mohou objednat i prostřednictvím internetu například přímo u nakladatele.

Jak vás známe, určitě už pracujete na další knize.
Dokončuji sbírku soudniček a justičních povídek, která vyjde koncem roku v nakladatelství Mladá fronta pod názvem Oko za oko. Pro nakladatelství Agentura Lucie dopisuji Justiční nevážný slovník a v hlavě stále nosím osnovu románu, který slibuji čtenářům už dva roky. Bude se odehrávat v průběhu jednoho dne, v němž se na pohřbu hlavní hrdinky protnou pohledy a vzpomínky pozůstalých. Nemám ovšem tolik času na psaní, jak bych si přála, protože jsem na jaře otevřela v Praze advokátní kancelář zaměřenou na rodinné právo a současně učím na vysoké škole. Na druhé straně škola i advokátní praxe jsou pro mě velkým zdrojem inspirace a setkání s lidmi.

Jaký byl křest v Plzni?
Plzeňské křty mých knih už mají svou tradici. Odehrávají se v Západočeském muzeu, kterému děkuji za poskytnutí příjemného prostředí i možnost setkání se svými přáteli a čtenáři. Knihu pokřtili ředitel muzea František Frýda a emeritní ředitelka Západočeské galerie Jana Potužáková. Třetím kmotrem byla plzeňská jazzová zpěvačka a má kamarádka Vlaďka Bauerová, která křest doprovodila třemi svými písněmi. A Jiřímu Hlobilovi podobně jako v minulosti děkuji za vtipné a pohotové moderování.

Daniela Kovářová (1964) je advokátka, spisovatelka a bývalá ministryně spravedlnosti. Píše od mládí, dříve také pod pseudonymem Ida Sebastiani. Má za sebou čtyři knihy: Minutové povídky (2008) a „Láskyplné“ povídky (2009), Můj flirt s politikou aneb Příručka pro ministryně (2010) a právě jí vyšel titul Nebe peklo ráj. Jako ministryně spravedlnosti iniciovala zahájení debaty o výživném a náhradním mateřství. V březnu v Praze otevřela velkou advokátní kancelář specializující se na rodinné právo. Je členkou Střediska západočeských spisovatelů. Bydlí ve Štěnovicích. Je vdaná a s manželem vychovává dvě děti.