Přesně rok, měsíc a den po výstupu horolezce Radka Jaroše na obávanou K2 bude mít 27. srpna premiéru příběh o umanutosti, zdolávání lidských limitů, ale také o kompromisech a ceně, kterou mohou mimořádné osobní výkony stát. Snímek Cesta vzhůru uvede v několika večerech po sobě i Kino Beseda. Přijďte se seznámit s příběhem jednoho z nejzajímavějších Čechů současnosti.

„Radek si oblékl brnění starodávných hrdinů, kteří šli příkladem ostatním a o jejichž stopách čteme v bájích a pověstech. Tyto příběhy se předávaly z generace na generaci a formovaly odnepaměti myšlení a hodnoty lidstva. Je dobré si o hrdinech vyprávět příběhy. Třeba i prostřednictvím filmu,"odůvodňuje režisér David Čálek, proč se rozhodl zpracovat dokument o životě a posledním velkém výstupu Radka Jaroše.

Radek JarošVýjimečný český horolezec, který loni v létě vystoupil na K2, a jako první Čech a patnáctý člověk na světě dosáhl bez kyslíku tzv. Korunu Himálaje (zlezl všech 14 osmitisícovek světa). Zarputilý člověk, který se ani v náročných podmínkách nevzdává ryzího lidství, nenechává ve vichřici pod vrcholem dobré srdce a starost o druhé i za cenu momentální prohry.

„Urazili jsme tisíce mil, ocitli se na třech kontinentech, natočili desítky hodin unikátního materiálu, byli svědky jedenácti amputací článků prstů, jedné porážky krávy v základním táboře. A stálo nás to mnoho korun, dolarů i rupií," dodávají další tvůrci unikátního filmu, který vznikl i s pomocí peněz dobrovolných dárců.

„Točili jsme na krásných místech, kde většina lidí bojuje o život jen díky tomu, že je tam jen třetina kyslíku. Diváky čekají krásné záběry z míst, kam se dostane jen několik desítek lidí z naší planety," doplňuje sám hlavní hrdina Radek Jaroš.

Nečekejte ale dokument mapující pouze samotné výpravy. Na rozdíl od horolezeckých filmů jsou součástí děje i paralelní postavy mimo expedici, například Radkovi rodinní příslušníci v reálných situacích, jak se snaží někdy méně a někdy více úspěšně vypořádat se se strachem o někoho blízkého, pochopit ho nebo se alespoň s nepochopitelnou skutečností pokusit vyrovnat. Samotnou kapitolou filmu je zachycený složitý vztah k dceři, která si myslí, že pro tátu jsou hory větším magnetem než lidi, ale s níž také napsal úspěšnou dvoudílnou knihu Hory, má panenko.

„Já sám se nespecializuji na vysokohorské filmy. Téma a příběh Radka Jaroše mě zaujaly právě pro jeho lidský přesah a obecné hodnoty platné i mimo úzkou skupinu vrcholových sportovců. Zajímají mě lidské osudy a rozhodování v náročných podmínkách, kdy se projevuje obnažený lidský charakter. Moji hrdinové nabízejí divákovi úvahy nad svou minulostí i budoucností ve zlomových chvílích, kdy nějaké rozhodnutí nevyhnutelně musí nastat. Pokud je rozhodnutí odvážné, jako v Jarošově případě, rodí se nám doopravdový filmový hrdina. Kombinace s jeho dcerou, která nemá pro jeho nadšení pro hory pochopení a je silná osobnost, nám nabízí opravdovou zápletku," doplňuje režisér a kameraman Čádek.

Cesta vzhůru v Kině Beseda: 27. 8. od 17:30 a 20:00, 28. a 31. 8. a 2. a 3. 9. od 18:30