Je to poprvé, co se Svět knihy vydal mimo hlavní město?
Již v koncepci, se kterou jsem nastupoval, jsem anoncoval, že bych rád expandoval do regionů. Literární život v metropoli je bohatý, ale v regionech podobná velká mezinárodní akce chybí. Po důkladných rešerších jsme vybrali Plzeň. V její prospěch hrála dobrá kulturně-spole-čenská atmosféra i infrastruktura. Lidé v Plzni se obecně o kulturu intenzívně zajímají a jsou ochotni si za kvalitní umělecký zážitek zaplatit. DEPO2015 je na podobnou akci ideální. Svou roli v rozhodování hrály ovšem i další instituce ve městě, zkušenost s velkými akcemi díky projektu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015 a v neposlední řadě samozřejmě fakt, že jsem sám v té době Plzni působil jako manažer komunikace a byl u rozjezdu areálu DEPO2015. Vím tak, že disponuje kvalitními profesionály.

Festival je ohlášen na 21. a 22. září. Jak budou ony dva dny v DEPO2015 probíhat?
Ve dvou halách bude vystavovat více než šedesát nakladatelů, institucí a dalších subjektů. Díky tomu si návštěvníci budou moci nakoupit velkou část domácí knižní produkce za zvýhodněné ceny. Kromě toho zde bude v pěti sálech probíhat celodenní program v hodinových blocích, kde se představí plejáda domácích i zahraničních autorů. To vše doplněno o výstavy venku i uvnitř, malý foodfestival, literární kavárny, autogramiády. Večer bude letní kino, které uvede vždy autor knižní předlohy. Několik čtení proběhne také v Loosových interiérech. Prostě ten, kdo má rád knížky a literaturu, zde může pohodlně strávit celý den a za pár korun si odnést spoustu zážitků i knížek. Programů bude minimálně stovka. Svět knihy v sobě spojuje to, že si knihu koupíte levněji přímo od nakladatele, popovídáte si s ním, co chystá, a hned si jí můžete nechat podepsat od autora.

Svět knihy
Plzeň
DEPO2015
21. a 22. září
9:00 – 19:00

A kdo z autorů má dorazit?
Bude jich několik desítek, např. autorka nyní velmi populárního románu Hana Alena Mornštajnová či „prsatý muž“ Josef Formánek, který uvede v letním kině film Úsměvy smutných mužů, jenž vznikl podle jeho předlohy. V depu zároveň probíhá výstava 100PY, na niž bude v rámci Světa knihy vstup zdarma a autor jejího libreta spisovatel Vratislav Maňák oceněný loni Cenou Bohumila Polana bude na festivalu také přítomný. A protože jsme si vytyčili motto „Literaturou ke vzdělání“, a důraz tak klademe na literaturu faktu, dorazí i osobnosti z jiných oborů – ekonom Tomáš Sedláček, astrofyzik Jiří Grygar, publicisté Karel Hvížďala či Michael Žantovský. Hodně se v programu věnujeme dětskému čtenáři – rozvoj čtenářství u dětí vnímáme jako naše důležité poslání. Proto chystáme množství workshopů a setkání s autory či ilustrátory pro všechny generace dětí a mládeže; dorazí třeba Galina Miklínová s lichožrouty.

A přijedou i spisovatelé ze zahraničí?
Dorazí čínský neoficiální spisovatel a disident žijící v německém exilu Liao I-wu. Hned po Plzni se přesouvá do New Yorku, kde z rukou Madeleine Albrightové převezme Cenu Nadace Václava Havla. Dále přijede nejpopulárnější švédský autor Jan Guillou, který má díky románovým cyklům Velké století či Křižácká trilogie silné čtenářské zázemí i u nás. Silná bude polská sekce, které vévodí Mariusz Sczygiel a Zbigniew Czendlik.

Bude prostor i pro autory z regionu?
Po oba podvečery proběhne souborná prezentace západočeských autorů, jednou zaměřená na prózu, podruhé na poezii. Mezi vystavovateli jsou jak ti větší plzeňští, kteří vystavují i v Praze (např. NAVA), tak menší (např. Starý most). A moc mě potěšilo, že dorazí legenda českého komiksu, dlouholetý šéfredaktor časopisu ABC a plzeňský rodák Vlastislav Toman, který bude vyprávět o tom, že populární komiksový seriál osmdesátých let minulého století Strážci se odehrával na plzeňském Petrohradu.

Chystáte i nějaké výstavy či jiný doprovodný program?
Ano, třeba k výročí Rychlých šípů, legendární odeonské obálky či zábavnou výstavu o fotbalu v undergroundu.

Je Plzeň zatím jediné město, kam se Svět knihy z Prahy vypravil?
Zatím jenom Plzeň. A pokud se první ročník vydaří, chceme tu Svět knihy rozvíjet. Do budoucna bychom chtěli, aby to byl takový velký knižní svátek. Inspiruje mne veletrh v Lipsku, kde se večer zavřou brány výstaviště a naopak začne žít celé město akcí Leipzig liest, kdy se opravdu čte úplně všude a v ulicích jsou desítky tisíc lidí. Chtěl bych, aby literární rok měl do budoucna dva vrcholy – na jaře oficiální národní přehlídku v Praze a na podzim uvolněnější Svět knihy v Plzni. Ostatně v Plzni knižní veletrh dlouhá léta úspěšně fungoval a pamětníci na něj vzpomínají. A také byla v Plzni vytištěna první kniha na českém území. Takže je to město knize zaslíbené.