Přeštický rodák a čestný měšťan Plzně Jakub Jan Ryba (1765 1815) v sobotu stane na pódiu Velkého divadla v Plzni jako hrdina opery. Dramaturgie Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni už několik let zařazuje do svého repertoáru díla, v nichž jsou zpracována regionální témata. A tak muzikálový soubor už hrál o fotbalistech z plzeňské Viktorky, činohra zase vyprávěla příběh Emila Škody nebo o událostech, jež se roku 1953 odehrály v Plzni. V sobotu poprvé zařazuje regionální téma do repertoáru i plzeňská opera.

Dílo s názvem Jakub Jan Ryba složil Miroslav Kubička. Letos šestašedesátiletý rodák z jihočeského Písku jím debutuje jako operní skladatel. „Na opeře jsem pracoval více než deset let, ale myšlenku na ni jsem nosil v hlavě mnohem déle,“ říká skladatel. Děj je zasazen do Rožmitálu pod Třemšínem, kde Ryba působil jako učitel a kde také dobrovolně odešel z tohoto světa. Operu Jakub Jan Ryba režíroval To-máš Pilař, hudebně ji nastu-doval Jiří Štrunc. Titulní roli alternují Jaroslav Březina a Tomáš Kořínek. V opeře je 18 sólových rolí, účinkuje dětský i dospělý sbor. Inscenace členěná do 16 obrazů má zhuštěný děj a rychlý, téměř filmový rytmus.

„Každé divadlo se má zabývat tím, odkud přicházíme a čím jsme, pak můžeme zjistit, kam jdeme,“ vysvětluje ředitel DJKT Martin Otava, proč zařazují do repertoáru díla s regionální tematikou.

Podobnou dramaturgickou linii má i plzeňské Divadlo Alfa zaměřené na mladého diváka. Už třeba v roce 1977 zařadilo Pohádky z erbu. Slavná je hra Ivy Peřinové Jéminkote, Psohlavci z roku 1999. I v sobotu má Alfa v repertoáru několik her s odkazy na plzeňské reálie. „Plzeňské motivy pravidelně zasazujeme do našich inscenací zejména proto, že jsou místním blízké a narážka či zmínka z regionu potěší asi každého, kdo ji odhalí,“ míní ředitel Alfy Jakub Hora.