Evitu uvedlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni po třinácti letech od české premiéry v pražském Divadle Spirála. Vyznavači muzikálů věhlasné britské dvojice Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice si přišli na své.

Evitina píseň o Argentině je už natolik proslulá i u nás, že snad každý divák zná námět díla: Eva Duarte Perónová je manželkou argentinského prezidenta Juana Peróna. Politické pozadí jistě není pro každého lákavé, a proto možná také někteří zdůrazňují pohádkovost Evity jako jakési novodobé Popelky. Ani jedna z těchto dvou tváří charismatické hrdinky však není její vyčerpávající charakteristikou - je tu také žárlivost, cynismus i napětí různého druhu. To potvrzují i slova šéfa muzikálového a operetního souboru Divadla J. K. Tyla Romana Meluzína, který Evitu přivedl na plzeňskou scénu také jako režisér: „Naše Evita není pohádkou, ale hrou o lidských slabostech, slibech i zradách a touze po moci.”

Ač plzeňský operetní soubor už nastudoval tituly jako Juno a Avos či na začátku osmdesátých let Nachové plachty, Evita je odvážným krokem nabídnout publiku skutečnou „celozpívanou” rockovou operu. „Je to něco, s čím se divák v Plzni dosud nesetkal a s čím své síly tento soubor dosud nezměřil. Současný kredit našeho souboru nás však k tomuto kroku vyzývá a zavazuje,” zdůraznil Roman Meluzín.

Spolupracovníky našel režisér v Praze, Brně a především samozřejmě v Plzni. Přebásnění do češtiny je dílem Michaela Prostějovského, o dirigentskou taktovku se budou během repríz střídat plzeňský Pavel Kantořík, který řídil sobotní premiéru, a pražský Martin Kumžák. Významné místo má v Evitě pohyb celé company včetně účasti baletu Divadla J. K. Tyla v choreografii Pavla Strouhala. O náročný úkol výtvarně přiblížit prostředí i všechny roviny příběhu se rozdělili scénograf Ondřej Zicha a autorka kostýmů Lucie Loosová. Jistě nemálo důležitá byla dramaturgická příprava Jiřího Untermüllera.

Kdo na sebe v sobotní premiéře právem strhl největší pozornost a dočkal se zákonitě ovací? Sólisté v čele s představitelkou titulní role Soňou Borkovou. Málokterý český soubor má ve stálém angažmá muzikálovou osobnost jejího typu a formátu. Potvrdila to už v řadě titulů a je to jen důkazem, jak šéf Meluzín soubor postupně doplňuje i omlazuje. Pro alternaci Evity stejně jako pro stěžejní mužské role vypravěče Che a prezidenta Peróna má však už ostřílené hosty - brněnskou Ivanu Skálovou a známé tváře pražských muzikálů Romana Říčaře a Davida Uličníka.