Do západočeské metropole se tak díky němu vrátil slavný festival trampské, folkové a country muziky, i když v daleko menším měřítku, než v jakém si na něj vzpomínají pamětníci, kteří na Portu do plzeňského lochotínského amfiteátru jezdili před rokem 1989.

Jaké bude to letošní oblastní kolo Porty v Plzni?
Určitě si budeme chtít připomenout, že legendární festival Porta letos oslaví jubilejní – padesátý – ročník. Jinak se v organizaci Porty oproti minulým rokům mnoho měnit nebude. Festival je tradičně soutěžní a zájemci o účast v soutěži se mohou hlásit prostřednictvím internetových stránek festivalu www.porta-festival.cz. V boji o slavnou sošku Porty se bude soutěžit v 16 oblastních kolech po celé České republice.
Západočeské oblastní kolo proběhne v Plzni 23. dubna v Saloonu Roudná. Přihlášky stále přijímáme, jejich uzávěrka bude až 17. dubna. K účasti, tedy k podání přihlášek, zveme všechny písničkáře, country kapely, autory i interpreti folkové muziky, bluegrassu, trampských písniček, blues, irské muziky, sborového zpívání a dalších příbuzných žánrů.

Jak bude soutěž v sobotu 23. dubna v Saloonu Roudná probíhat?
Začneme v 11 hodin. Oblastní kolo budu moderovat já a muzikant Petr Vrobel. Představíme porotu, v níž nám účast přislíbili např. Miloš Keller – hudební kurýr Country rádia, kytarista Jiří Kříž nebo Zdeněk Švagr – muzikant a dlouholetý moderátor celostátního finále Porty.
Soutěž vlastně probíhá ve dvou kategoriích. Soutěží se v interpretaci a muzikanti se mohou hlásit i do autorské Porty. Každá kapela přihlášená do soutěže zahraje čtyři písničky. Je pak na každém soutěžícím, zda a kolik písní přihlásí i do autorské soutěže. K těmto písničkám musí dodat porotcům texty. Dále bude udělována cena publika a nepovinně i zvláštní ocenění poroty za nejlepší vokální a za nejlepší instrumentální výkon.

O co vlastně muzikanti v Plzni soutěží?
V soutěži, která se týká interpretace, vyberou ze všech oblastních kol odborné poroty šestnáct finalistů a stejný počet semifinalistů, kteří postoupí do Českého národního finále. To se bude konat již podeváté v romantickém Lesním divadle v Řevnicích, a to poslední víkend před prázdninami ve dnech 24. – 26. června. A nejen to. Vítěz i další interpreti získají spoustu cen, jako například kytary, mikrofony, potřeby pro muzikanty, ale také frekvence v nahrávacím studiu, natočení videoklipu i možnost vystoupit na některém z partnerských festivalů Porty. Pro mnoho soutěžících je ale nejvýznamnější především možnost zúčastnit se festivalu a případně i stanout po boku těch, kteří sošku Porty získali v minulosti. Vítězstvím v Portě se pyšní např. Robert Křesťan, Spirituál kvintet, Pavel Žalman Lohonka, Jaroslav Samson Lenk či Epydemye. V autorské části soutěže porota vybírá ty, kdo postoupí do semifinále a finále Československé soutěže v Ústí nad Labem.

Pozvali jste nějaké hudební hosty či připravujete doprovodný program?
Ze zkušeností z minulých let víme, že diváci jsou zvědaví především na soutěžící muzikanty, a tomu přizpůsobujeme program. Zhruba ve 14 hod. uděláme v soutěžní části přestávku a vystoupí Janek Eret trio – tedy já, Petr Vrobel a Michal Röhrich, s autorskými písničkami. Okolo 18. hodiny bude porada poroty a mezi tím vystoupí další hosté: kapela Acoustix a dětské duo Grácie. Pak proběhne slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií a následovat bude koncert vítěze interpretační soutěže.
V neděli rovněž v Saloonu Roudná proběhnou jako dárek k 50. narozeninám Porty workshopy, a to kytarový, mandolinový a také textová dílna.