Tisíce lidí se v pátek večer vypraví na Lochotín za nevšedním zážitkem – operou pod širým nebem. Noc s operou letos v amfiteatru uvede Pucciniho dílo Turandot, v němž bude vystupovat několik stovek účinkujících. Ve čtvrtek se za deště v amfiteatru pilně zkoušelo pod taktovkou režiséra Tomáše Pilaře.

Na co se návštěvníci mohou těšit letos?
Na slavnou operu Giacoma Pucciniho Turandot – jeho poslední vrcholné dílo. Puccini zemřel v momentě, kdy skládal motiv smrti otrokyně. Operu dokončil jeho žák. Účinkovat budou čtyři stovky pěvců, herců, tanečníků, žonglérů, sboristů, hudebníků… Připravili jsme velkoplošné projekce, světelné efekty, pyrotechnickou show. V zákulisí se pohybují dvě stovky lidí od garderobiérek, maskérů a vlásenkářů až po techniky a další personál.

Komu jste svěřil hlavní role?
Italského tenoristu Paola Lardizzoneho, který bude vystupovat jako princ Kalaf, plzeňští fanoušci opery jistě znají. Vždyť u nás ztvárnil několik rolí, například titulní roli v opeře Edgar, účinkoval v operách Macbeth, Sedlák Kavalír, Aida, vystupoval i v minulých Nocích s operou. Titulní roli princezny Turandot, která je jedním z nejdramatičtějších sopránových partů v historii operní literatury a je jen málo zpěvaček, které jsou schopny tuto roli zazpívat, ztvární Iveta Jiříková. Operu bude na Lochotíně dirigovat hvězdný Ital Enrico Dovico. Byl překvapen úrovní orchestru i operního sboru DJKT, což samozřejmě potěší. V Plzni nyní čtrnáct dní bydlí, takže věřím, že si užívá i naše město.

Za realizací takto velkolepé show je jistě mnoho úsilí stovek lidí. Není vám líto, že vše po jednom uvedení skončí?
Je to prostě exkluzivní projekt. Noc s operou je jako život, ten taky žijeme jen jednou…

Po noci s operou vyjedou noční autobusy

Velkolepá podívaná přitáhne okolo šesti tisíc návštěvníků. V blízkosti amfiteátru je jen velmi omezený počet míst k parkování, a proto pořadatel – Divadlo J. K. Tyla v Plzni – zajistil ve spolupráci s plzeňskými dopravními podniky posílení dopravy po skončení představení.

Vypraví speciální noční autobusy, které pojedou od zoologické zahrady na Doubravku, Slovany, Bory a Skvrňany. Nejen do těchto autobusů si návštěvníci Noci s operou nemusí kupovat jízdenku. „Vstupenka na Noc s operou zároveň platí jako jízdenka pro městskou dopravu hodinu před začátkem představení a hodinu po jeho konci jak na běžných linkách, tak ve speciálně vypravených nočních autobusech,“ informuje mluvčí divadla Martina Drbušková.

Vstupenky na Noc s operou budou k dostání ještě před konáním akce na místě. Vzhledem k tomu, že většina lístků k sezení již byla vyprodána v předprodeji, budou se nabízet především místa 'na deku', tedy k sezení na travnatých plochách hlediště.