Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňské kamnářství už není neprobádané, má vlastní výstavu

Plzeň - Neprobádané téma. To bylo ještě před rokem a půl plzeňské kamnářství. Pak se však několik pracovníků Západočeského muzea v Plzni dohodlo, že jej zpracují a připraví výstavu.

7.6.2017
SDÍLEJ:

Michal Chmelenský, jeden z autorů výstavy Plzeňské kamnářství, ukazuje rohový kachel kamen, která byla v bytě Emila ŠkodyFoto: Deník / Josefová Hana

Výsledky jejich práce má nyní možnost vidět veřejnost v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky. Výstavu Plzeňské kamnářství bude možné vidět do 1. říj-na letošního roku.

Výstava autorů Jana Mergla (vedoucí Uměleckoprůmyslového oddělení), Jiřího Orny (vedoucí Oddělení starších dějin, archeolog středověku) a Michala Chmelenského (vedoucí Národopisného oddělení) se věnuje bohaté historii kamnářského řemesla v Plzni a na Plzeňsku od středověku až do současnosti.

Nejstarší exponát, hrncovitý kachel, pochází z 1. poloviny 14. století a byl nalezen ve studni v Pražské ulici. K zajímavým a velmi starým exponátům patří rohový kachel s plzeňským znakem z roku 1434. Ukazuje, jak se i v kamnářství odrážely významné historické situace. Ve znaku je zachycen nejen motiv chrtice, ale velblouda, kterého ukořistili plzeňští měšťané při husitském obléhání. Není na něm však ještě motiv klíčů a zbrojnoše, o ty byl plzeňský znak obohacen až roku 1466. Jiří Orna uvádí, že ve středověku kachle vyráběli hrnčíři, postupně se však z tohoto cechu vydělili kamnáři. A v renesanci, dalším období, které výstava mapuje, už byli samostatným cechem.

Období baroka pak kamnářům přineslo mnoho příležitostí, neboť mnoho měšťanů přestavovalo své domy a byli vstřícní k novému uměleckému směru, a tak kamnáři řešili nejen funkčnost kamen, ale také jejich estetické povedení. V Národopisném muzeu jsou k vidění kompletní barokní kamna z roku 1740.

Přes empír a klasicimus se pak autoři výstavy dostávají k mapování produkce dvou velkých plzeňských továren na keramické kachle a kachlová kamna a jejím zakladatelům Tomáši Khürymu a Eduardu Dubskému z Vitiněvsi.

Muzejníci chtějí v mapování plzeňského kamnářství pokračovat a hledají další kachlová kamna. „Prosíme Plzeňany, kterým se v domácnostech dochovala kachlová kamna, aby nám poslali jejich snímky,“ žádá Jan Mergl. Fotografie je možné posílat na mail narodopis@zcm.cz.

Jako doprovodný program jsou připraveny workshopy určené především žákům základních i středních škol a v době prázdnin také účastníkům táborů, na nichž si děti budou moci zkusit vyrobit kachle. Zájemci se se mohou objednávat u pedagožky muzea Denisy Brejchové (378 370 123, dbrejchova@zcm.cz).

Autor: Hana Josefová

7.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu
2

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení