Netradiční prostředí lochotínského amfiteátru, kde se akce bude opět konat, umožňuje předvést operní žánr v jeho plné monumentalitě a produkce slibující prvotřídní operní obsazení, rozsáhlý orchestr, početný sbor i komparz, světelnou show, videoart i pyrotechnické efekty láká do amfiteátru tisíce návštěvníků.

Carmen se pod širým nebem představí v režii Tomáše Ondřeje Pilaře s využitím prvků z nastudování Martina Otavy, které bylo uvedeno na Nové scéně DJKT v roce 2020. „Granátové jablko je starodávným symbolem španělské Andalusie, kde se nesmrtelný příběh Carmen odehrává, a právě motiv granátového jablka se bude prolínat celou inscenací. Mým cílem je přenést diváky doprostřed vlahé středomořské noci a nechat před nimi ožít napínavý a dokonale romantický příběh čtyř mladých lidí, jejichž vášeň je silnější než jejich rozum a zavede je tak k tragickému finále,“ odkrývá svůj režijní záměr Tomáš Ondřej Pilař.

Inspiraci přitom čerpal především z nádherných cestopisně laděných textů Prospera Mériméa, který se stal Bizetovým libretistou a který ho s příběhem Carmen seznámil. „Velkolepé pojetí, o nějž si prostor lochotínského amfiteátru říká, bude opět vycházet z práce se stovkami účinkujících, velkoplošným videoartem, tanečními a akrobatickými scénami a samozřejmě s dokonalou hudbou francouzského romantismu,“ dodává Pilař.

Tradice Nocí s operou začala díky řediteli DJKT Martinu Otavovi v roce 2015. „Jsem rád, že se můj sen stal skutečností a lochotínský amfiteátr s koncem divadelní sezony pravidelně ožívá velkolepými operními show, které v loňském roce doplnil dokonce světoznámý muzikál Elisabeth. Pod širým nebem v Plzni již zazněly skvosty světové opery, jako jsou Aida, Carmina burana, Turandot, Nabucco a Macbeth. Věřím, že i letos přilákáme nejen naše tradiční diváky, ale především širokou veřejnost, kterou operní žánr v této podobě jistě překvapí,“ říká Otava.

Ředitel DEPO2015 v Plzni, kurátor a producent festivalu Blik Blik Jiří Suchánek. Foto: DEPO2015
Blik Blik už si vydobyl velmi dobrou pověst, říká jeho ředitel Jiří Suchánek

Světová premiéra Carmen se konala 3. března 1875 v Paříži a napoprvé byla přijata poněkud zdrženlivě. Enormního úspěchu se dílo dočkalo jen o sedm měsíců později, přesně 23. října 1875, kdy bylo s mírnými obměnami představeno ve Vídni. Jeho autor Georges Bizet se toho už však nedožil. Zemřel v červnu téhož roku, aniž by tušil, že složil jednu z nejslavnějších oper v historii. Libreto napsala zkušená dvojice Henri Meilhac a Ludovic Halévy podle novely Prospera Mériméa zpracovávající skutečný příběh o dělnici z tabákové továrny Carmen, která svede vojáka Dona Josého zasnoubeného s Micaëlou. Ten se kvůli Carmen stává dezertérem, pašerákem, a nakonec i vrahem, když Carmen ze žárlivosti zabije.

Vstupenky v hodnotě od 450 do 790 korun k sezení a 250 korun ke stání (na deku) už jsou v prodeji, abonenti DJKT mohou využít tradiční 20% slevu.