Tak to je výčet velkého turné, které po koncertních halách v Německu a Rakousku právě absolvuje Plzeňská filharmonie spolu s Kühnovým dětským sborem a Vysokoškolským uměleckým sborem Univerzity Karlovy. Tato tělesa živě hudebně doprovodí promítání známé trilogie režiséra Petera Jacksona Pán prstenů natočené podle Tolkienových fantasy románů. První dva díly diriguje Švýcar David Reitz, poslední část Američan Shi-Hung Young.

Práva na projekty The Lord of the Rings in Concert vlastní americká agentura, která si v každé zemi vybírá orchestr a sbor, který může hrát a zpívat oscarovou filmovou hudbu Howarda Shora. Pro koncerty v České republice a Německu se této cti dostalo právě třem zmíněným tělesům. Agentura dohlížela na jejich zkoušky.

Čtěte také: Jeden svět veze do Plzně čtyřicet filmů

Plzeňská filharmonie má s filmovými projekty mnoho zkušeností. „Velké filmo-vé koncerty hrajeme již šestou sezonu. V zahraničí jsme byli velmi úspěšní s projekty Piráti z Karibiku, Titanic nebo Harry Potter,“ vysvětluje ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. „Podařilo se nám prosadit a osvědčit se u renomovaných světových agentur a dnes můžeme hrát velké filmové projekty. Stojí za tím ale tvrdá a poctivá práce nejen managementu, ale i našich hráčů, kteří pracují s maximálním nasazením. Dnes můžeme říci, že máme před ostatními orchestry náskok,“ cení si získaných zkušeností Lenka Kavalová.

Náročnost aktuálního koncertního projektu podtrhuje fakt, že sboristé zpívají v Tolkienových jazycích quenya, sindarin, khuzdul, adunic, což jsou černé řeči Mordoru. A hudebníci musí zvládnout netradiční nástroje. Skladatel filmové hudby nešetřil především bicími nástroji, a tak hudebníci hrají na japonské taiko bubny, kovové zvony nebo řetězy či speciálně upravené piano.