Plzeňská filharmonie naladí své nástroje a zahraje 9. května pod širým nebem – a to přímo na náměstí Republiky v Plzni. Od čtyř hodin odpoledne bychom tak měli být svědky koncertu, který nemá v novodobé historii tohoto orchestru obdoby. Zda budou filharmonikové hrát skutečně pod volnou oblohou, upřesnila ředitelka orchestru Lenka Kavalová.

Bude připravené zastřešené pódium a hrozí varianta, že by se kvůli nepříznivému počasí koncert nekonal?
Menší pódium, které vznikne pro tento koncert, zastřešené nebude. V případě nepřízně počasí se program přesune do velkého sálu Měšťanské besedy. Vzhledem k náročnému stěhování techniky bude toto rozhodnutí vydáno den předem.

Co asi velmi zajímá posluchače – bude se platit vstupné, uslyší dobře a kolik míst bude k sezení a stání?
Vstupné se vybírat nebude. Místa budou pouze k stání – a to kdekoliv na náměstí. Slyšet by mělo být dobře, koncert bude ozvučený.

A co asi nejvíc publikum zajímá – jaký je repertoár a kdo se objeví mezi sólisty?
Koncert zahájíme pochodem Otakara Pihrta, který nese název General G. S. Patton a který pan Pihrt věnoval filharmonii a Plzni. Zazní v něm citace americké hymny a připomeneme si jím 65. výročí konce druhé světové války. Poté je pro posluchače připraven slavnostní blok, ve kterém se představí sólisté Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková a Jiří Hájek, kteří zazpívají slavné árie z Mozartových oper. A jelikož chceme oslovit i posluchače, kteří nejsou příznivci takzvané vážné hudby, a já tento termín nepoužívám ráda, tak jsme zcela vážně pozvali kapelu EwaWe. Zde se o hudbu postará Petr Wajsar a DJ Horyna. Celý koncert bude dirigovat šéfdirigent Plzeňské filharmonie Koji Kawamoto.

Kdo je iniciátorem tohoto projektu a kdo autorem nevšední dramaturgie?
Tento koncert vzniká ve spolupráci s výborem Plzeň – kandidát na Evropské hlavní město kultury 2015, který je také organizátorem celé akce. Termín je zcela záměrně stanoven na Den Evropy. Pod dramaturgií jsem podepsána já.

Plzeňská filharmonie nemá finančních prostředků na rozdávání. Kdo hradí tento výjimečný koncert?
Plzeňská filharmonie skutečně nemá finanční prostředky na rozdávání. Již zmíněný výbor Plzeň – kandidát na EHMK 2015 tento koncert i pořádá, zajišťuje technické zázemí a také se bude podílet na jeho financování. Ovšem zakladatelem a zřizovatelem Plzeňské filharmonie je Město Plzeň, které také tuto obecně prospěšnou společnost z největší míry financuje. Takže i filharmonie se bude na financování podílet minimálně stejným dílem jako při pořádání kteréhokoliv koncertu v Plzni.

Našel Plzeňský kraj již ve svém rozpočtu chybějící peníze pro váš orchestr? Dokdy můžete nyní bez větších obav plánovat umělecky i provozně?
Nikdy jsem si nekladla otázku, dokdy mohu plánovat. Plánuji intenzivně a nepřetržitě. Mnohokrát jsem řekla, že management v symfonickém tělese musí pracovat ve dvou až tříleté perspektivě a u nás tomu není jinak. Co se týče Plzeňského kraje, mám pozitivnější zprávy. V závěru dubna jsem měla schůzku s paní hejtmankou Miladou Emmerovou, které se účastnili i náměstkyně primátora města Plzně paní Marcela Krejsová a krajský ekonomický náměstek pan Milan Chovanec. Probrali jsme celou situaci filharmonie a dostala jsem příslib šestimilionové krajské dotace. Jednání bylo velmi vstřícné. Dotace pochopitelně musí být nejdříve schválena.

Kdy nabídnete program nové sezony 2010/2011 a které skladby či interpreti patří k jejím dominantám?
Program sezony 2010/2011 byl 28. dubna schválen správní radou Plzeňské filharmonie. Nabídneme jej přibližně za měsíc. Naše pozvání přijali například Radek Baborák, Václav Luks, Ivan Kusnjer, Eugen Prochác, Petr Nouzovský, Jaroslav Krček s Musicou Bohemicou a mnozí další. Program příští sezony bude vycházet z nástrojového obsazení orchestru beethovenovského typu, což Plzeňská filharmonie je. Z rozměrnějších kompozic zazní Berliozova Fantastická symfonie. Raritou abonentní řady bude koncert 14. října, na kterém americký dirigent Carl Topilow provede filmovou hudbu z dílny Johna Towner Williamse. Kromě abonentních koncertů vystoupíme s jazzmanem Milanem Svobodou též na festivalu Jazz bez hranic, kam všechny posluchače 6. listopadu zvu.

Série šesti květnových koncertů v Plzni a Plzeňském kraji pro orchestr ani zdaleka neznamená, že by se blížily prázdniny. Kam filharmonie v nejbližší době vycestuje?
Květnovými koncerty naše sezona skutečně nekončí. V červnu jsou před námi ještě dva abonentní koncerty v Plzni, regionální koncerty v Plasích a Domažlicích, kde vystoupíme s violoncellistou Petrem Nouzovským, či koncert na festivalu Třeboňská nocturna, kde doprovodíme houslistu Ivana Ženatého. Sezonu zakončíme dvěma koncerty v Mnichově, z nichž na jednom provedeme Beethovenovu Symfonii č. 9 „S ódou na radost“.