Ve zrekonstruovaném objektu v Husově ulici v Plzni buduje škola Dům hudby s kvalitní koncertní síní. Bude to jediný sál ve městě, který je postaven a určen výhradně pro komorní koncerty klasické hudby. Již je vybaven špičkovým klavírem značky Steinway – a navíc architektem interiérů je významný český tvůrce Pavel Joba z Ateliéru M 1 Architekti. Mimo jiné byl i architektem Českého spolkového domu v New Yorku.

Sál v Domě hudby bude první svého druhu ve městě, neboť koncertní sál v pravém slova smyslu Plzeň nemá. Prostory, v nichž se koncerty klasické hudby konají, slouží i k jiným účelům a ani akustika není v žádném ideální – ať se jedná o Měšťanskou besedu, Peklo, Západočeské muzeum či Masné krámy. „Akustika našeho sálu byla podrobně měřena odbornou firmou přímo na rozměry sálu a dozvuk, který vyžaduje komorní hudba,“ vysvětlil ředitel plzeňské konzervatoře Miroslav Brejcha. „Koncertní sál s balkonem má kapacitu 150 míst a bude mít veškeré zázemí, jaké takový sál potřebuje. Šatnou pro umělce a foyer pro publikum počínaje a malou restaurací konče. V Domě hudby bude také nahrávací studio a zbylé prostory, kterých ale není mnoho, využijeme pro učebny,“ popisuje novou budovu ředitel Brejcha. Absence koncertního sálu přinášela konzervatoři značné obtíže při pořádání pravidelných hudebních vystoupení. „Teď už budeme mít své prostory. Plánujeme, že sál budeme ve volných termínech pronajímat, navíc v objektu vznikla i přednášková síň pro třicet až padesát lidí,“ upřesňuje ředitel konzervatoře.

Celá akce je možná díky financování ze dvou zdrojů. „Zhruba 49 milionů dává Plzeňský kraj a 15 milionů je dotace Evropské unie z Regionální operačního programu Jihozápad. A právě díky evropské dotaci jsme mohli zakoupit dva výborné klavíry, podařilo se nám dokonce prosadit, že jeden z nich je právě špičkový klavír Steinway,“ vysvětluje Miroslav Brejcha. Je to teprve druhý klavír značky Steinway v Plzni, dosud jediný je umělcům k dispozici v Měšťanské besedě. „Jsou totiž klavíristé, kteří si pro vystoupení vymíní pouze špičkový nástroj, jako je Steinway. A to byl také důvod, proč jsme o něj usilovali,“ připomíná ředitel konzervatoře. Pro tu je důležitý i proto, že pořádá prestižní Mezinárodní smetanovskou klavírní soutěž a Dům hudby jí poskytne potřebné zázemí i žádaný hudební nástroj. Příští rok se tedy bude konat už v nových prostorách se špičkovým klavírem. „Koupili jsme jej v Hamburku, do Plzně jej dopravila odborná firma,“ upřesnil ředitel.

Dům hudby byl však během na dlouhou trať. Objekt bývalé Střední odborné školy získala konzervatoř do své správy v roce 2002. „Budova byla zasažena dřevomorkou a čekala nás tedy generální rekonstrukce celého objektu,“ charakterizuje rozsah prací Miroslav Brejcha. Nad čím jiní lamentují, to konzervatoři nevadilo. „Dokonce se dá říct, že nám situace vyhovovala. Od začátku šlo o koncertní sál, my jsme také od počátku věděli, že stropy musí pryč a z logiky věci vyplývalo, že tam velký koncertní sál snadno vznikne,“ popisuje. V roce 2004 se začala připravovat projektová dokumentace a v červenci 2007 se rozběhla stavba. Dům hudby bude slavnostně otevřen letošního 21. září večer mimořádným koncertem, na kterém vystoupí nejlepší žáci školy.