V předvečer oslav 100. výročí vzniku naší republiky v sobotu 27. října od 19 hodin se uskuteční koncert s názvem Děkuji, bylo to krásné! Účinkují Plzeňská filharmonie spolu s ansámblem Blue Star. Večerem provede Aleš Cibulka, herec Petr Rychlý se převtělí do slavného českého písničkáře Karla Hašlera. Koncert byl původně ohlášen do kulturního domu Peklo, ten je však kvůli havarijnímu stavu uzavřen, a tak ho organizátoři přesunuli do areálu DEPO2015.

KONCERT V INDUSTRIÁLNÍ HALE

„Vím, že lidé zatím nejsou zvyklí chodit do DEPO2015 na filharmonické koncerty a možná jim prostředí depa přijde pro takovýto koncert nevhodné, ale nemusí se bát,“ poznamenává Jana Komišová, vedoucí odboru prezentace a marketingu magistrátu města Plzně. „V areálu depa už Plzeňská filharmonie několikrát hrála a ti, kdo si tam koncert přišli poslechnout, vědí, že velká autobusová hala je proměnlivá a staré industriální prostředí se k písničkám první republiky určitě hodit bude,“ míní Jana Komišová.

„Chceme navázat na velké prvorepublikové koncerty slavného R. A. Dvorského, a proto jsme ke spolupráci přizvali Blue Star vedený Václavem Markem. Tento ansámbl patří k absolutní české špičce,“ míní ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Dodává, že Plzeňská filharmonie má už několik let ve svém repertoáru koncertní řadu, v níž Plzeňská filharmonie vystupuje s umělci napříč hudebními žánry.

VZPOMÍNKA NA R. A. DVORSKÉHO

Kapelník Václav Marek prozradil, že inspirací pro velkou hudební show, jaká bude v Plzni, mu byl koncert, který se odehrál v pražské Lucerně v roce 1940 a kterým R. A. Dvor-ský zahájil turné k desetiletému výročí své Melody Boys. Václav Marek nazval svůj projekt Děkuji, bylo to krásné!, podle jedné z písní, které R. A. Dvorského proslavily.

Vstupenky na koncert Děkuji, bylo to krásné! jsou za symbolických 280 korun v prodeji prostřednictvím sítě Plzeňská vstupenka.

TRADICE OD ROKU 2006

K oslavám vzniku samostatného Československa se Plzeň přihlásila speciální jednodenní akcí už v roce 2006. Spolutvůrcem programu byl tehdy Jiří Suchý, rodák a čestný občan města Plzně. Oslavy byly úspěšné a v následujících letech až dosud se s nepatrnými obměnami programu staly jednou z významných tradičních akcí města, na níž se podílejí na tři desítky místních subjektů v koordinaci odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně.

Plzeňské oslavy vzniku republiky mají od svého začátku na programu vstup do plzeňských památek, jiných turistických cílů, sportovišť nebo jindy nedostupných objektů zdarma nebo za symbolické vstupné 28 korun.

Koná se vzpomínkové setkání, lampionový průvod i výstavy. Letos bude například k vidění originál Fidlovačky, hry, v níž poprvé zazněla naše hymna a kterou J. K. Tyl napsal v roce 1834.