Jiří Žalud oslavil na podzim osmdesátiny (narodil se 22. zá-ří 1936 v Plzni) a na českých tanečních scénách jde o naprostý unikát – stále tančí na jevišti. Nejnověji se objevil v roli Ceremoniáře v Labutím jezeru (premiéra se konala 19. listopadu ve Velkém divadle) a nejde o žádnou výjimku. V aktuálních baletních inscenacích tančí Jiří Žalud např. v Romeovi a Julii Pátera Lorenza, ve Spartakovi majitele gladiátorské školy Batiata, objevuje se i v muzikálu Edith – vrabčák z předměstí. A právě zkouší Slečnu Julii (premiéra se bude konat 7. ledna příštího roku); v inscenaci bude tančit otce Slečny Julie. „V baletu je fajn, když dědek tančí dědka," říká lakonicky. Ovšem za šedesát let u plzeňského baletu si splnil snad všechny své taneční sny. Tančil Prince v Popelce i Labutím jezeru, Careviče Ivana v Ptáku Ohniváku nebo Václava v Bachčisarajské fontáně a mnoho dalších titulních rolí.

V kondici se udržuje nejen tanečními tréninky, ale i jízdou na kole. Rád prý třeba jezdí okolo řeky do Kyšic a za pěkného počasí ujede na jeden zátah i šedesát kilometrů.

Cena za celožitovní dílo - síň slávy

Jiří Žalud jako Páter Lorenzo v baletu Romeo a JulieZdroj: archiv DJKTZa svou celoživotní práci získal Jiří Žalud v roce 2004 Cenu Thálie a letos na podzim mu město Plzeň udělilo svou Uměleckou cenu za celoživotní dílo neboli vstup do síně slávy.

„Jiří Žalud je skutečně světovou raritou. Na prstech jedné ruky by se dalo spočítat, kolik tanečníků v jeho věku je stále 'tak krásně na jevišti'. Ještě důležitější je pro nás všechny, kdo se s ním setkáváme, jeho přístup a vnitřní pozitivní energie stejně jako jeho nekompromisní disciplína a koncentrace jak při individuálním tréninku, tak při přípravách na každé představení i při studiu nových rolí. A díky specifickému způsobu svého tanečního rytmu je vynikajícím příkladem mladým tanečníkům," obdivuje šéf plzeňského baletu Jiří Pokorný svého staršího kolegu. „Musím říci, že jeho životní vitalita posiluje i můj motor při každodenní práci," dodává muž, který plzeňský balet vede od roku 2003.

Pečeť města Plzně

I práci Jiřího Pokorného ocenilo město Plzeň. Při příležitosti státního svátku mu 28. října udělilo významné ocenění Pečeť města Plzně.

Jiří Pokorný, šéf plzeňského baletu, při podpisu do pamětní knihy poté, co převzal ocenění Pečeť města Plzně. Zdroj: Martina Root„V životě nastanou chvíle, kdy si uvědomíte, že vše je v součinnosti, vše do sebe zapadá a je v rovnováze s vaším vnitřním přesvědčením. Právě ocenění je ve skutečnosti odraz vzájemné energie a empatie, která je nejen v umění nezbytná. Udělení ceny vnímám pokorně, nejen díky svému příjmení," říká Jiří Pokorný a dodává, že Pečeť města Plzně je poděkováním celému baletnímu souboru a kolegům v divadle.

„Balet stejně jako život nestojí, je stále v běhu, a tak se těšíme na další životní příběhy, duchovní ponory i vesmírné nedotknutelnosti v připravovaných inscenacích a projektech," dívá se Jiří Pokorný do budoucnosti. Plánuje, že kromě již zmiňované Strindbergovy Slečny Julie se mohou všichni milovníci baletu v Plzni těšit také na Olivera Twista, Malou mořskou vílu nebo Manon. Plánuje také uskutečnit mezinárodní baletní soutěže v Plzni nebo dílny baletu pro veřejnosti; tak se prý budou moci rozvíjet čerstvé taneční tkáně i zájem veřejnosti o tento umělecký žánr.