Na několika mezinárodních festivalech zahájilo plzeňské Divadlo Alfa novou sezonu, která pro něj bude hodně náročná. Představilo se v Praze, Plzni, Helsinkách a také v Záhřebu, kde v druhé polovině září na festivalu PIF, jedné z nejvýznamnějších loutkářských přehlídek jihovýchodní Evropy, zaznamenala jedinečný úspěch. Hra Putování dobrého Hanse Böhma Evropou se stala nejlepší inscenací 56. ročníku festivalu a další ceny získali Tomsa Legierski za režii, Daniel Horečný za nejlepší herecký výkon a hostující Karel Czech za scénografii.
„Z cen máme obrovskou radost a je to pro nás velká motivace pro další práci. Nastupující sezona bude hodně náročná. Připravujeme několik premiér a nepřestáváme hrát pro domácí publikum. Souběžně ale budeme na podzim vystupovat i v Turecku, Německu a Egyptě a na závěr roku v Hongkongu. Spolu s japonským Divadlem PUK Tokio připravujeme koprodukční inscenaci o olympijských hrách v roce 1964 a jejich hvězdě Věře Čáslavské. A na červen chystáme i 35. ročník mezinárodního festivalu Skupova Plzeň,“ uvedl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.
První premiérou bude 13. října od 18 hodin výjimečná inscenace Staré pověsti neratovské, která vznikla v červenci při dvoutýdenním společném zkoušení mentálně postižených lidí z neratovského chráněného bydlení Domov a herců plzeňského Divadla Alfa pod vedením uměleckého šéfa Tomsy Legierského a dramaturgyně Petry Kosové.

Další premiérou bude 15. prosince romantická loutkářská opera Čarostřelec v režii Marka Zákosteleckého. Náročný projekt bude podle dramaturgyně Petry Kosové lehce hororově ovoněný. „Loutkářská opera klade pochopitelně velké nároky na interpretaci, naši herci tedy museli začít zkoušet pěvecké party už od září s autorem hudební úpravy a pedagogem DAMU profesorem Vratislavem Šrámkem. Korepetice povede také častý spolupracovník Alfy hudebník Daniel Čámský,“ prozradila Petra Kosová.
Na přelom února a března příštího roku je naplánovaná premiéra O štěstí a neštěstí, jednoduchého příběhu pro děti od pěti let plného překvapivých a nečekaných zvratů. V posledním květnovém týdnu se odehraje premiéra O Maričce, která všechno vyzvonila na motivy ukrajinských pohádek. Režisérem obou novinek bude umělecký šéf divadla Tomsa Legierski.
Sezonu 2023/24 uzavře 35. ročník bienále Skupova Plzeň, který se uskuteční od 12. do 16. června. „Zahajovacím představením Skupovy Plzně bude Kašpárek a zbojník, společný projekt královéhradeckého Divadla Drak a Bratislavského bábkového divadla, inscenace vznikla k loňskému 30. výročí rozpadu Československa,“ prozradila dramaturgyně Petra Kosová.
Do Alfy, která hraje převážně dopoledne pro školy, bude i v nové sezoně možné zajít také na večerní představení, na podzim třeba na derniéru inscenace Alfa farma (19. 10.) na motivy Orwellovy Farmy zvířat či na oceňované představení Kabinet zázraků neboli Orbis pictus (24. 10.) hostujícího Naivního divadla Liberec.

Sobotní odpoledne budou opět vyhrazena pro rodiny s dětmi, program zahájí novinky minulé sezony O zlaté rybce (7. 10.) a Pan Kašpar a jeho povedená rodinka (14. 10.). Cena vstupenky na tato představení zůstává, stojí stejně jako vloni 60 korun.
Novinkou bude Studio Alfa Dole pro všechny, které zajímají loutky a loutkářské umění. Otevřeno bude na podzim a přední český výtvarník a scénograf Ivan Nesveda v něm v pořadu Vizitka Divadla Alfa poodhalí mnohé ze skoro šedesátileté historie divadla, z tajů loutkářské profese a představí práci uměleckého ateliéru Divadla Alfa, kde po desítky let působil. Bezbariérový komorní prostor se vstupem z Rokycanské třídy bude až po strop naplněný loutkami, divadelními kostýmy, maskami i nejrůznějšími, často prapodivnými rekvizitami. Pořad si bude možné již brzy objednat pro skupiny prostřednictvím e-mailu: obchodni@divadloalfa.cz a vstupné bude 20 Kč.