Místo toho raději připravil dárek pro své fanoušky. S kapelou Apollo Band a svojí ženou Miluškou Voborníkovou přichystal sérii koncertů. V neděli 13. dubna zahrají v Měšťanské besedě v Plzni. A je něco, co by si Petr Spálený ke kulatinám přece jen přál? „Přál bych si, aby mi bylo dvacet. Nic neslavím, není to na oslavu, spíš na tryznu. Ale v zásadě si věku nevšímám," konstatuje s nadhledem.

Lehký nadhled, vtip a nadsázka jsou tolik charakteristické pro řadu jeho písní. Ať už je to Dáma při těle, Plakalo bejby, Obyčejný muž, Kdybych já byl kovářem nebo třeba Trápím se, trápím. Na koncertech by někdy ani nemusel otevřít ústa a tyhle songy by stejně zazněly – publikum by je odzpívalo za něj. Tak notoricky známé už jsou. Mezi Spáleného nejznámější písně patří také Až mě andělé. Ta má trochu zvláštní osud. Díky svému velmi emotivnímu textu se stala častou součástí posledního rozloučení s milovanými lidmi a hrává se na pohřbech. „Popravdě, to jsem nečekal. Byla to písnička pro divadelní představení Miloslava Šimka, který mi dal básničku Josefa Fouska a já jsem ji zhudebnil a později také nazpíval," podotkl k tomu známý muzikant.

Na plzeňském koncertě zazní samozřejmě Spáleného největší hity a také písničky z jeho zatím posledního alba Můj dým, které si zpěvák vydal pro radost vloni na jaře. Na pódiu ho bude doprovázet kapela Apollo Band a zazpívá i jeho manželka Miluška Voborníková. Asi každého napadne, jaké to musí být pravidelně vystupovat s vlastní ženou? Nepohádali se třeba někdy před lidmi? „Se mnou je těžké se pohádat a s Miluškou ostatně také. Jsme mírní lidé," uzavírá charismatický zpěvák.

Petr Spálený & Apollo Band
13. 4. 19:00 Měšťanská beseda

Kino Beseda přináší životní příběh kněze, který miloval hory a také v nich zemřel

Dneškem končí v Kině Beseda festival japonských filmů Eigasai. S Plzní se rozloučí snímkem Ondekoza, což je umělecký dokument o svérázné japonské komunitě, kterou stmelilo prostředí nehostinného ostrova Sado, hra na bubny taiko a maratónský běh. Zítra je na programu Kina Beseda britský film o zkorumpovaném policistovi závislém na drogách, alkoholu a sexu, který se nedá nazvat jinak než Sviňák. Jenže i on se bude muset rozhodnout opustit svůj bezstarostný život, zatočit s démony a získat zpět ženu a dceru. Hned čtyřikrát se tento týden v Besedě bude promítat životní příběh španělského kněze, který oddaně sloužil bohu i ostatním a miloval horolezectví. Ve 42 letech zemřel při sestupu z hory Moncayo. Jeho přátelé, rodina i studenti na něj vzpomínají v láskyplném a nezvykle silném dokumentu, který určitě stojí za pozornost.

PROGRAM KINA:
10. 2. 18:30 – Za Ondekoza / Ondekoza (Eigasai – japonské filmy)
12. 2. 18:30 – Sviňák (filmy, které stojí za to vidět)
13. 2. 16:00 – Co kdybychom žili společně (projekce pro seniory)
13. 2. 18:30 – Následky lásky (Bella Italia)
14. 2. 18:30 – Vlk z Wall Street (Best of 2013)
15. 2. 17:00 a 19:00 – Poslední vrchol (filmy, které stojí za to vidět)
16. 2. 17:00 a 19:00 – Poslední vrchol (filmy, které stojí za to vidět)
17. 2. 18:30 – Vermeer a hudba (Exhibition)