Právě takový titul uvede v sobotu Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V režii Jana Buriana nastudovalo poprvé ve své historii komedii Přišel na večeři od amerických autorů George S. Kaufmana a Mosse Harta.

V titulní roli, kterou v Čechách proslavil Jan Werich či Miloš Kopecký, se plzeňským divákům představí Pavel Pavlovský. „Sheridan Whiteside je někdo, kdo vyznává svobodou života, kdo žije podle vlastních pravidel, strašně rád se baví, světová celebrita, která si telefonuje se Shawem,“ popisuje jeho postavu ve hře dramaturgyně Marie Caltová. Ale hned dodává: „Je to okouzlující tyran. Dokáže být také krajně nesnesitelný, egoistický, necitelný a sarkastický.“ Komedie konfrontuje jeho postoj s úzkoprsým maloměstským prostředím. Už tuto sobotu od 19 hodin v plzeňském Velkém divadla uvidíme, kterou rovinu zdůraznil režisér Jan Burian – zda Whitesidovu vnitřní svobodu či jeho sobectví. Anebo zda se rozhodl o jejich vyváženost…

Středostavovskou americkou rodinu Stanleyových budou tvořit Monika Švábová, Zdeněk Mucha, Zdeněk Rohlíček, Kateřina Vinická a Kamila Kikinčuková. Zamilovanou dvojici Maggie a Berta ztělesní Štěpánka Křesťanová s Janem Maléřem a sluhy u Stanleyových se stanou Zorka Kostková s Josefem Nechutným. V menších, ale efektních výstupech se objeví i Antonín Procházka či Martin Stránský. Dále hrají – mimo jiné – Jana Kubátová, Viktor Vrabec, Klára Kovaříková, Antonín Kaška, Michal Štěrba, Miloslav Krejsa.

Hra měla premiéru ve Spojených státech roku 1939 a hrála se tehdy rekordních deset let. Tvůrci prvního nastudování v Plzni se rozhodli zachovat atmosféru konce třicátých let, i když využili o něco pozdější překlad Zdeňky Werichové v úpravě Jana Wericha. Výtvarnými prostředky někdejší Ameriku přiblíží scéna Karla Glogra a kostýmy Dany Svobodové.

Máte–li v rodině nebo mezi známými pamětníka plzeňského uvedení komedie Do hrobu si to nevezmete, už asi tušíte, co můžete čekat. Stejně jako hru Přišel na večeři ji napsali Kaufman s Hartem.