Vzhledem k letošnímu tématu Pozpátku jej totiž ve čtvrtek 19. listopadu zahájí slavnostní zakončeníi s vyhlášením cen. A v neděli jej zakončí zahájení se zahajovacím filmem. Originální bude také způsob předání cen Animánička.

„Sešlo se nám to víceméně náhodou, téma totiž určujeme skoro rok dopředu. A vzhledem k letošní situaci, jsme si řekli, že když už je tahle divná doba, tak ať je to divné pořádně. S tématem se dá hodně hrát, i když někdy to bylo těžké, aby vše běželo opravdu pozpátku,“ vysvětlil ředitel festivalu Jan Příhoda, jak nápad na zvláštní organizaci programu vznikl.

Pomohla k tomu i situace, kdy porota sledovala filmy individuálně a ne až během festivalu. Změn vzhledem k současným opatřením dozná i způsob předání cen Animánička, vítězové si je budou tisknout na 3D tiskárnách.

„Letošní Animáničku navrhla studentka multimédií na Fakultě designu a umění ZČU Julie Tampierová a spolu se svým kolegou Jakubem Noskem návrh vymodelovali v 3D. Parametry pro 3D tiskárnu zašleme vítězům jednotlivých kategorií elektronicky. Pokud by někdo měl s tiskem problémy, rádi mu pomůžeme,“ upřesnil Příhoda originální řešení.

Odpolední vysílání festivalu, jehož program byl předtočen, bude zajištěno přes youtube na dvou kanálech. „Na prvním kanále poběží bloky soutěžních filmů a workshopy, zakončení a zahájení, druhý bude zaměřený na počítačové hry. Diváci se mohou těšit na ukázky her, které jsme získali ze základních uměleckých škol, ale i profesionální Creaks a Pilgrims od studia Amanita Design,“ přiblížil ředitel.

Workshopy Animátorská polepšovna poradí, jak si jednoduše udělat domácí studio či jak na jednoduché, ale dobře vypadající triky se snadno dostupným materiálem.

Program jednotlivých dnů bude vždy ještě nějaký čas umístěn na youtube, poté bude i s filmy přesunut na web festivalu festival-animanie.cz do videotéky, která bude po registraci přístupná zdarma.

Z programu festivalu

19. listopadu – 15, 17 a 18 hod.: soutěžní blok, 16.30: Animátorská polepšovna, 19: slavnostní zakončení festivalu a vyhlášení cen

20. listopadu – 15, 17 a 18 hod.: soutěžní blok, 16.30: Animátorská polepšovna

21. listopadu – 14, 16 a 17.30 hod.: soutěžní blok, 15: Animátorská polepšovna

22. listopadu – 14 a 16 hod.: soutěžní blok, 15: Animátorská polepšovna, 17: slavnostní zahájení festivalu a zahajovací film

více na festival-animanie.cz