Už dvanáct let patří k letní Plzni divadlo pod širým nebem. Scéna s hledištěm pro čtyři stovky diváků už stojí na břehu Radbuzy na louce u Ježíška. Už v sobotu 29. června tam má premiéru Švanda dudák. Představení podle slavné hry Strakonický dudák, kterou napsal J K. Tyl, pro festival Divadelní léto pod plzeňským nebem upravil režisér Marek Němec s dramaturgem Jiřím Janků. Titulní roli svěřili Ondřeji Rychlému.

Už máte za sebou dva měsíce zkoušek a před sebou premiéru. Jak se cítíte?

Nervozita stoupá, ale už se moc těším na hraní. Sešla se skvělá parta, takže každá repríza pro mě bude určitě zážitek.

Režisér Marek Němec uvedl, že část týmu zkoušela v Praze, část v Plzni. Myslíte si, že i přes toto rozdělení měl celý tvůrčí tým šanci sžít se?

Ondřej RychlýMyslím si, že určitě ano. Bylo nutné, aby se mohly skloubit naše další pracovní povinnosti a všem nám to takto vyhovovalo. Nejvíce jsme se stejně sžili na cestách v autě do Plzně a zpět. Při jízdách jsme často i zkoušeli. Když se pak sešla plzeňská a pražská parta, skoro všichni se znali, takže to byla jen radost.

Marek Němec také prozradil, že před první čtenou zkouškou měl strach, jak se hercům budou role líbit. Jak se tedy vám Švanda dudák líbí?

Pro mě to zpočátku byla dost těžce uchopitelná postava, ale tím, co do Švandy vnáší Marek, mě začíná bavit čím dál tím víc. O tomhle ale stejně nemám čas přemýšlet. Premiéra se blíží, takže jediné, co zatím vím opravdu jistě, je, že bude vypadat jako já.

Budete na dudy opravdu hrát?

Nástroj přímo pro toto představení vyřezal mistr Jaromír Konrady z Plzně. A pan Konrady vyrábí Ferrari mezi dudami. Při představení budu na dudy opravdu hrát. Učí mě na ně hrát kamarádka – folkloristka Eliška Bejčková. Cvičím, co to dá, avšak tenhle nástroj mě vždycky dokáže něčím překvapit.

Účinkováním ve Švandovi dudákovi ukončujete své působení v Plzni, kde jste byl několik let členem činohry DJKT…

Vždy jsem se v Plzni cítil dobře a bylo to hlavně díky kolegům, mezi kterými jsem si našel i opravdové přátelé. V Dudákovi někteří milí kolegové z divadla hrají a já jsem moc rád, že se obrazně řečeno skrze toto zkoušení s plzeňským angažmá mohu v dobrém rozloučit.

Účinkujete v televizních seriálech, hrajete divadlo. Na podzim se vám narodil syn. Bylo náročné skloubit pracovní a rodinné povinnosti a ještě zkoušet Švandu dudáka?

Ondřej RychlýMáme doma to štěstí, že syneček je nejhodnější na světě a má asi deset babiček a dědečků, kteří se předhánějí, kdo ho zrovna pohlídá. A když jsem si zkoušel doma hru na dudy, tak jsme se s Tobiáškem předháněli, kdo z nás dvou zvládne vyšší a pronikavější tón. Díky mému přechodu do Prahy s ním mohu trávit mnohem více času. Do dalších prací ho dokonce občas beru s sebou a má Terezka je prvotřídní maminka, která ještě k tomu zvládá koncertovat a hrát. Před čtrnácti dny vydala svoje první CD. Takže si troufám říct, že to zatím zvládáme skvěle.

Když budete v Plzni až do poloviny července hrát, budete ve městě zůstávat nebo přijede před představením a po něm hned pojedete do Prahy?

Plánujeme, když to vyjde, být v Plzni několik dní s celou rodinou. Určitě proběhne návštěva zoo, muzea a určitě i koupání. Ale kam budu já chodit hodně často, vím už teď stoprocentně. Do Delishe u náměstí na nejlepší burger, který jsem kdy v životě jedl.

Až odehrajete deset 'dudáckých' repríz, začnete si užívat prázdniny? Prozradíte, jak je strávíte?

Poslední dobou jsem asi nějak zmoudřel, takže mě čeká trhání 'moudráků'. Potom ale plánujeme vyrazit na pár dní do Řecka a zbylé dny si užijeme s rodinkou v Čechách na chalupě.