Kašperské Hory/Praha – Zpěvák Ondřej Ruml se vypraví na Šumavu. Nejede ovšem na výlet, ale ve čtvrtek 29. března od 19 hodin vystoupí v kině v Kašperských Horách.

Dnes koncertujete v Kašperských Horách, za pár týdnů, 20. dubna, vystoupíte v sále radnice v Klatovech. Jsou tato vystoupení součástí nějakého jarního turné?

V podstatě ano. Já jsem zahájil turné One Man Show Nahubu už v listopadu 2017. V té době nikdo nevěděl, co od toho má čekat. 'On přijede sám? Bez muzikantů? A nebude to nuda? Nebude to lidem připadat dlouhé?' To byly nejčastější reakce pořadatelů. Naštěstí se jich našlo dost, kteří do toho se mnou šli, a troufám si neskromně říct, že neprohloupili (úsměv). Ale teď vážně. Já jsem opravdu doposud neměl zábavnější projekt, než je tento. Mám radost z některých reakcí hudebních publicistů, Třeba Václav Hnátek po koncertě napsal: 'Hudebně maximálně dotažené a neskutečně zábavné.' Ano, přál jsem si, aby to lidé takto vnímali a snad se to povedlo.

Ve vašem rozpisu jarních koncertů figurují menší města, hrajete na zámcích, v klášterech, kinosálech… Jak místa ke svému koncertování vybíráte?
Místa, kde vystupuji, si vybírám podle toho, jestli má koncertování mně spřízněných muzikantů a kapel ve zdejších prostorách nějakou tradici. Mezi muzikanty se rychle rozkřikne, kde se dobře hrálo, kde bylo dobré publikum, kde se o ně pořadatel hezky staral a tak dále.

A když se někam vypravíte na koncert, projdete si také město, v němž koncertujete? A máte už nějaké plány, jak strávit volné chvíle v Kašperských Horách či Klatovech?
Musím odpovědět, že výpravy po městech, kde koncertuji, nedělám. Občas mi to nedovolí čas. Ale poslední dobou se snažím vše přizpůsobit tomu, abych na místa koncertů přijížděl s takovým předstihem, abych mohl v klidu stihnout zvukovou zkoušku a ještě se pak podívat po okolí, prozkoumat zdejší pohostinnost a trochu nasát místní atmosféru. V Kašperských Horách jsem nikdy nebyl, tak se moc těším. A co se týká Klatov, nejvíc se těším na zdejší přízvuk. Klatovské 'Á' mě opravdu fascinuje!

Na svých webových stránkách představujete několik projektů. Co od vás uslyší posluchači v Kašperských Horách a v Klatovech?
V Kašperských Horách představím již zmíněnou One Man Show Nahubu. Veškerá hudba vznikne za pomoci mého hlasu a přístroje, který se nazývá looper. Mám do něj zapojený mikrofon a pomocí hlasu a úst vytvářím celé písně. V Klatovech budu mít s sebou ještě kamaráda pianistu, abych mohl zazpívat i písně Ježka, Voskovce a Wericha.

Vy do svého repertoáru starší písničky zařazujete často, nejen ty z Osvobozeného divadla. Čím vás musí zaujmout?
Textem, melodií a rytmem. To jsou tři hlavní složky, záměrně je uvádím v tomto pořadí. Víte, já se necítím úplně jako skladatel. Mnohem víc jsem interpret. A za svůj život jsem už slyšel tolik písní, které bych si rád zazpíval, že mám co zpívat do konce života. Přiznám se, že nejradši mám tzv. jazzové standardy. Tam je úplně všechno. A ve světě je normální, že si zpěvák vybere třeba dvanáct takových kousků a zazpívá je po svém. Tahle cesta se mi líbí. Nepopírám ale, že se zároveň snažím i o vlastní tvorbu. To bych ale předbíhal, kdybych se teď pouštěl do představování mého dalšího projektu. To ještě musí uzrát.