Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Zlatého ledňáčka se letos utká šestačtyřicet filmů

Plzeň – Tradiční soutěžní přehlídka filmové české a slovenské tvorby Finále Plzeň bude rozdělovat svá ocenění 2. května. Projekce začínají v Měšťanské besedě v Plzni již v neděli 26. dubna.

28.3.2015
SDÍLEJ:

Finále PlzeňFoto: Finále Plzeň

Statutární cena festivalu Finále Plzeň Zlatý ledňáček
První ročník filmového festivalu Finále, nazvaného podle zkratky FIlmy NAšich LEt, se konal v říjnu 1968. „Cena byla nazvána podle ledna 1968. Uvolnění politicko-společenské situace v naší zemi připomínal právě ledňáček, který symbolizoval naději pro budoucnost," doplňuje dlouholetý ředitel festivalu Ivan Jáchim. 

Festival Finále Plzeň zahájí projekce plně restaurovaných a digitalizovaných Starých pověstí českých Jiřího Trnky.

V soutěži se objeví dvanáct celovečerních hraných a animovaných filmů, do soutěže dokumentárních filmů je nominováno 17 snímků. V kategorii cyklické (seriálové) televizní tvorby mají návštěvníci letos možnost zdarma zhlédnout 9 děl, v sekci necyklické (filmové) televizní tvorby pak 7 snímků.

Finále Plzeň však neuděluje pouze Zlaté ledňáčky. „O vítězi v jednotlivých kategoriích budou tradičně rozhodovat mezinárodní poroty. V čele poroty udělující ocenění v kategorii televizní tvorby usedne Libuše Šmuclerová, předsedou poroty celovečerních filmů je David Ondříček a o vítězi v kategorii dokumentárních filmů rozhodne porota v čele s Robertem Kirchhoffem," upřesňuje výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Svého favorita vybere i studentská porota složená z posluchačů Západočeské univerzity v Plzni. Diváci mohou na facebookovém profilu festivalu od 6. dubna hlasovat a hledat vítěze Ceny Plzně 2015 za nejlepší herecký výkon, udělena bude i cena Asociace českých filmových klubů.

Staré pověsti české v novém hávu

Jeden z pokladů českého animovaného filmu se dočkal digitálního znovuzrození. Na projektu se logicky podílí i Plzeň, ať už jako Evropské hlavní město kultury 2015 nebo jako spolupořadatel filmového festivalu Finále. Jiří Trnka, autor snímku, se totiž narodil právě v Plzni a západočeská metropole je na to právem hrdá.

Díky digitalizaci získá film znovu své původní barvy i zvuk. A bude moci nastoupit další cestu českými i zahraničními kiny. Ta začne právě na festivalu Finále Plzeň.

O procesu digitalizace si povídám s ředitelkou sekce audiovizuálních sbírek Národního filmového archivu (NFA) Annou Batistovou, která má za NFA digitalizaci na starosti.

Restaurovaná digitalizovaná verze Starých pověstí českých zahájí festival Finále Plzeň 26. dubnaByly Trnkovy Staré pověsti české na seznamu zamýšlených filmů, nebo jejich zrestaurování souvisí s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015?
Staré pověsti české jsme vybrali spolu s plzeňskými pořadateli. Jsou také na seznamu dvou set filmů určených v roce 2010 Ministerstvem kultury ČR k přednostní digitalizaci, společně s dalšími Trnkovými celovečerními filmy, jako jsou Špalíček, Císařův slavík, Bajaja, Osudy dobrého vojáka Švejka a Sen noci svatojánské.

Jak jste připravovali film k digitálnímu restaurování?
Zkoumali jsme originální negativ, který je uchován v našem archivu. Vyčistili jsme ho a tam, kde bylo potřeba, opravili. Připravili jsme další duplikační materiály, které uchováváme. A vybrali jsme referenční kopii, která se stala základem k digitálnímu restaurování. Zároveň jsme vypsali veřejnou zakázku právě na digitalizaci u externího dodavatele. Výběr podniku, kde k restaurování dojde, byl dokončen v lednu. Po získání povolení k vývozu archiválií od Ministerstva vnitra ČR bylo možné vybrané materiály dodavateli zapůjčit. Momentálně spolupracujeme na samotné digitalizaci, kterou provádí dodavatel v Maďarsku.

A platí i v tomto případě, že výsledkem digitálního restaurování má být podoba filmu co nejvěrnější stavu při premiéře?
Ano, snažíme se, aby film i v digitální podobě vypadal jako v době svého prvního uvádění. Na jednu stranu tedy odstraňujeme škrábance či nečistoty, které přinesl čas, na druhou stranu se snažíme zachovat podobu filmu vyrobeného v 50. letech minulého století s použitím tehdejší techniky, pracovních postupů a dostupné filmové suroviny.

S výsledky výzkumu, který předcházel restaurování, se bude moci seznámit i veřejnost?
Začali jsme pracovat na knize, která se filmu Staré pověsti české a jeho digitálnímu restaurování věnuje z nejrůznějších úhlů pohledu. Je radostné, že jsme k práci na téhle publikaci získali skupinu mladých nadšených badatelů a publicistů. Ti se jednotlivým tématům věnují zcela přístupnou a srozumitelnou formou. Editorkou publikace je vedoucí oddělení výzkumu NFA Lucie Česálková. Kniha vyjde v době konání plzeňského Finále a měla by tu už být zájemcům k dispozici.

Restaurovaná digitalizovaná verze Starých pověstí českých zahájí festival Finále Plzeň 26. dubnaS plzeňským Finále a vůbec s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 spolupracujete velmi úzce, je to tak?
Jistě. Je to projekt, který je nám všem společný, a velmi nám na něm záleží. Spolupráce s Plzní je klíčová. A projekt digitalizace Starých pověstí českých dobře ladí se zaměřením celého ročníku Evropského města kultury na Trnku jako plzeňského rodáka.

Pro Finále Plzeň bude premiéra digitálně zrestaurované kopie Starých pověstí českých jistě velkou událostí!
Finále s námi úzce spolupracuje a taky třeba proto, že se Jiří Trnka narodil právě v Plzni, si tuhle premiéru zaslouží. Trnkovy Staré pověsti české, tedy jejich digitálně zrestaurovaná verze, bude letošní osmadvacátý ročník festivalu zahajovat. Posléze bychom film rádi nabízeli v široké distribuci a o jeho uvedení jednáme s několika zahraničními filmovými festivaly.

Kolik digitalizace Starých pověstí bude stát a kdo se na financování podílí?
Na financování projektu se podílí Ministerstvo kultury ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a Národní filmový archiv. Vedle ceny digitalizace u externího dodavatele projekt zahrnuje přípravu filmových materiálů a historický výzkum, přípravu veřejné zakázky či intenzivní několikaměsíční práci týmu odborníků NFA. Součástí je také připravovaná publikace.

Pocta Jiřímu Svobodovi

Režisér Jiří Svoboda oslaví zanedlouho 70. narozeniny. Finále Plzeň mu vzdá hold retrospektivním programemLetošní Finále Plzeň uvede retrospektivní pořad nazvaný Pocta Jiřímu Svobodovi, režisérovi, který letos 5. května oslaví významné životní jubileum.

V rámci Pocty Jiřímu Svobodovi se bude konat křest knihy Schůzka se stíny Jiřího Svobody. Editory knihy jsou manželé Jan a Ivana Lukešovi, oba mj. spolutvůrci televizní literární revue Třistatřicettři a dokumentárních seriálů Zlatá šedesátá či Československý filmový zázrak. (Ukázky ze zmíněných dokumentárních cyklů jsou součástí letošního archivního programu Finále). Základ knihy Schůzka se stíny Jiřího Svobody tvoří rozsáhlý rozhovor Jana Lukeše s Jiřím Svobodou.

„Pan Svoboda spolupracoval neobyčejně trpělivě, nechal se 4,5 hodiny zpovídat, aniž by se vyhnul jakékoli odpovědi. Obrazově přispěl i rodinnými fotografiemi," vzpomíná editor na náročnou, ale příjemnou práci.

V rámci programu Pocta Jiřímu Svobodovi se budou promítat jeho filmy Jen o rodinných záležitostech, Schůzka se stíny, Papilio a Udělení milosti se zamítá.

Bloggeři čtou na filmovém festivalu

Marie Doležalová je úspěšnou blogerkou a své texty bude předčítat na Finále PlzeňSoučástí doprovodného programu festivalu Finále Plzeň jsou také autorská čtení. S rozvojem nových technologií získávají na popularitě internetové blogy, které často zaujmou i vydavatele a dočkají se knižního vydání.

Jedním z hostů, kteří představí svoji internetovou tvorbu, je Marie Doležalová, autorka úspěšného blogu „Kafe a cigárko". Doležalová je mladá nadějná herečka, členka divadla Na Fidlovačce, kde si vyzkoušela i režii. Ve filmu debutovala v Pusinkách Karin Babinské, které si odnesly Zlatého Ledňáčka z festivalu Finále Plzeň v roce 2007. Na svém blogu zveřejňuje příběhy z hereckého i soukromého života. V létě by jí měla vyjít kniha.

Dalším, téměř kultovním blogem, který se na festivalu představí je, ´1000 věcí, co mě serou´. Jde o internetovou tvorbu tří autorů skrytých pod přezdívkami Achjo Bitch, Attila Bič Boží a Curvekiller. Střídají se v krátkých fejetonech na téma každodenních vopruzů. Komentují běžné věci, které každý zná a jež mu jsou schopné zkazit den. Blog získal za rok 2011 prestižní cenu Křišťálová lupa. Na základě textů blogu vznikla i divadelní inscenace v divadle Pod Palmovkou.

Autor: Redakce

28.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.
1

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení