„Román měla autorka připravený už asi čtyři roky,“ informuje plzeňský vydavatel Miloslav Krist, To, že se rukopis dostal k němu a kniha byla vydána, je podle něj velkou zásluhou Plzeňanky Vlasty Noskové. Ta je dlouholetou spolupracovnicí Marie Korandové a výrazně jí pomáhá s přípravou jejích děl k vydání i s jejich distribucí.

Dvaaosmdesátiletá autorka, která se ve své rozsáhlé tvorbě věnovala především Chodsku a napsala i romány o životě význačných plzeňských osobností, jakými byli např. Karel Klostermann či Emil Škoda, žije v Bratislavě a její zdravotní stav jí už neumožňuje absolvovat vyjednávání o vydání jejích knih. „Nejnovější román Marie Korandové přibližuje Tyla z pohledu jeho dvou osudových žen – manželky Magdaleny a švagrové Anny, jež byla matkou jeho dětí,“ přibližuje knihu Vlasta Nosková.

„Líbil se mi vypravěčský styl i spád příběhu, a proto jsem se rozhodl román doplnit větším množstvím obrazové dokumentace, než bylo původně v plánu,“ poznamenává vydavatel. Kniha se tedy skládá ze dvou částí – první polovinu tvoří román, druhá část je literaturou faktu s obsáhlou obrazovou přílohou, kterou připravil M. Krist. Marie Caltová, lektorka Divadla J. K. Tyla, je autorkou Tylova životopisu a připravila i seznam jeho her uvedených v Plzni. Profesor Viktor Viktora napsal text o životě a díle Marie Korandové.