VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevíte, co pod stromeček? Zkuste darovat kulturní zážitek

Plzeň – Ať už sháníte vánoční dárky včas nebo na poslední chvíli, určitě chcete být při jejich výběru originální.

15.11.2017
SDÍLEJ:

Měšťanská besedaFoto: DENÍK/Lukáš Matoušek

Takoví zcela jistě budete, pokud vaši blízcí najdou pod stromečkem kulturní zážitek. A kdo jiný by ho měl nabídnout než hlavní plzeňská kulturní scéna Měšťanská beseda? Na samý závěr tohoto i začátek příštího roku má připraveno mnoho zajímavých hudebních i divadelních představení. Stačí si jen vybrat. Pro sebe. Nebo právě někomu pod stromeček.

Vstupenky lze přes internet pořídit na webu www.mestanska-beseda.cz, kde je i kompletní přehled akcí.

Přímo si je pak lze koupit buď na recepci Besedy v Kopeckého sadech, nebo v Předprodeji vstupenek na náměstí Republiky. Na těchto místech uspějí i zájemci, kteří by chtěli věnovat vstupenky do Besedy, ale nejsou si jisti, zda by se trefili obdarovaným do vkusu.

„Nabízíme i dárkové poukázky, které pak majitel může použít na nákup vstupenek na libovolné představen. Jsou v hodnotě 200, 500 nebo 1000 korun,“ popisuje další možnost dramaturgyně Měšťanské besedy Hana Rendlová.

Legendární Světáci se v divadelní podobě připomenou v Besedě

Světáci: Divadlo Háta14. 2. 19:00, Měšťanská besedaZleva: Ivana Andrlová, Vlasta Žehrová, Adéla Gondíková

Jednou z nejoblíbenějších českých komedií jsou bezesporu Světáci režiséra Zdeňka Podskalského z roku 1969. Přes svůj úspěch ve filmovém světě se ale parta velhartických fasádníků dočkala profesionálního divadelního zpracování až v roce 2011. Filmový scénář použil jako předlohu pražský divadelní soubor Háta. Za šest let má na svém kontě přes čtyři stovky vyprodaných repríz. V polovině února přijede se Světáky opět i do Plzně.

„Světáky dávají v televizi pořád. Jsou notoricky známí. Přesto když na ně náhodou přepnu, vždy je pak dokoukám. Je to prostě šlágr. Proto jsem si řekla, že by to vlastně šlo převést i do divadla. Pídila jsem se tedy po scénáři. Byl volný, tak jsme to využili,“ vysvětluje první uvedení Světáků v divadle zakladatelka Divadla Háta, herečka Olga Želenská.

Divadlo se nepokoušelo s tématem jakkoli experimentovat. Vzalo ho takové, jaké je. Některé repliky jen doplnilo. „Nejvíce hrajeme v Praze, ale jinak jezdíme po celé republice. Lidi na to slyší. Někde se nás hned ptají, kdy přijedeme znova,“ říká Želenská. Zájem vysvětluje skutečností, že Světáky dosud nejspíš žádné velké divadlo nehrálo. „Zjišťovala jsem to a přišla jsem jen na pár amatérských souborů,“ doplňuje. 

Druhým magnetem je bezesporu obsazení. Ve Světácích totiž hraje spousta populárních herců. V hlav-ních rolích alternují třeba Aleš Háma, Lumír Olšovský, Dalibor Gondík, Viktor Limr, Ivana Andrlová, Vlasta Žehrová a Adéla Gondíková (všechny tři zleva na snímku). 

Příběh představení je notoricky známý. Přesto ve zkratce alespoň zápletku: Parta tří fasádníků od Velhartic pracuje v Praze, zářivém hlavním městě plném lákadel, zábavy a bujarého nočního života. Po dramatickém zážitku v grilbaru, kde způsobí požár, se tito řemeslníci rozhodnou vzdělat v oblasti společenského chování. Doufají, že si pak v „lepším podniku“ zaslouží jako opravdoví světáci společnost dam na úrovni.

Světáci: Divadlo Háta
14. 2. 19:00, Měšťanská beseda

Po přestávce se Petr Spálený vrací do Plzně i s Miluškou Voborníkovou

Petr Spálený & Apollo Band & Miluška Voborníková11. 2. 19:00 Měšťanská beseda

Po dvou letech zdravotní pauzy se na pódia vrací hudební skladatel, kytarista, flétnista, bubeník a zpěvák Petr Spálený. Jeden z prvních koncertů, které pro své příznivce na příští rok připravil, se uskuteční v Měšťanské besedě. S doprovodnou skupinou Apollo Band i se ženou Miluškou Voborníkovou vystoupí 11. února. Zazní všechny jeho slavné hity. Vstupenky jsou čerstvě v předprodeji. 

Koncertní přestávku si u hudebníka, který se pohybuje napříč různými žánry od popmusic přes rock po country, vynutily problémy se zády. Nerad o tom ale mluví a připomíná to. Při své tradiční skromnosti nechce, aby byl litován. I bez hraní před publikem se ale hudby v uplynulých měsících nevzdal.

ZAHRAJEME HITY

„Petr i nadále skládá nové věci. Hrát ale budeme především jeho nejznámější hity, které pro něj otextovali například Pavel Vrba, Zdeněk Rytíř, Josef Fousek, Michal Horáček a další,“ říká dlouholetý kapelník Apollo Bandu Pavel Krejča. Příchozí se tak mohou těšit například na písně Plakalo bejby, Dáma při těle, Kdybych já byl kovářem, Obyčejný muž, Josefína, Peggy, Až mě andělé nebo Dítě štěstěny. Miluška Voborníková pak připomene písně divadla Semafor jako například Gimi det ding. Zpívat bude každý zvlášť i ve společných duetech.

Petr Spálený začínal s hudbou už v 50. letech. To hrál na bicí. Až na vojně si přibral i kytaru a flétnu a samozřejmě zpěv. Po vojně se stal zpěvákem v kapele Hipp's svého bratra Jana. Postupně hrál v kapele i na další nástroje a začal skládat vlastní písně.

S nimi brzy získali Hipp's přízeň publika, a v roce 1967 tak přišla nabídka od Ladislava Štaidla na roční záskok v hudebním divadle Apollo, kde v tu dobu zpívali třeba Karel Hála, Yvonne Přenosilová a Spáleného první manželka Pavlína Filipovská. Štaidlův orchestr tehdy odjel na roční turné s Karlem Gottem do Las Vegas a Hipp's ho měli nahradit.

ÚSPĚŠNÉ APOLLO

V divadle se změnil název kapely na Apollobeat a sestava se více profesionalizovala. Angažmá ale dlouho nevydrželo. Ruská okupace totiž divadlo zavřela a Petr Spálený začal s kapelou přejmenovanou na Apollo koncertovat samostatně. Tak se zrodila jedna z nej-úspěšnějších kapel 70. a 80. let minulého století. Spálený ji na čas opustil až v roce 1987, kdy se vrátil za svojí druhou ženou Miluškou Voborníkovou do obnoveného Semaforu, kde spolupracoval s Miloslavem Šimkem a Jiřím Krampolem. V roce 1990 založil Petr Spálený vlastní gramofonovou firmu a o pět let později se vrátil k Apollo Bandu.
Kromě sólové dráhy a divadelní hudby se Petr Spálený zapsal významně i do filmové hudební tvorby. Napsal třeba písně pro filmy Trhák, Noc na Karlštejně, Pane, vy jste vdova nebo Což takhle dát si špenát, dále pro televizní pořad Zajíc v pytli a samozřejmě pro Divadla Jiřího Grossmanna a E. F. Buriana. 

Petr Spálený & Apollo Band 
& Miluška Voborníková
11. 2. 19:00 Měšťanská beseda

Iva Bittová představí v Plzni album, na které kvůli Carnegie Hall nezbývá moc času

Iva Bittová.

Tichá, krásná, poetická. Taková je ve zkratce poslední deska Ivy Bittové a kapely Čikori s názvem At Home. Vyšla sice už v závěru loňského roku, ale na koncertních podiích se zatím moc nehrála. Zpěvačka, houslistka a herečka v jedné osobě totiž působí v posledních letech hlavně v New Yorku. Nové album tak v Plzni bude moci představit až po novém roce. Koncert v Měšťanské besedě se uskuteční 4. března. 

Deska obsahuje devět autorských skladeb a skvělým způsobem navazuje na legendární Bílé Inferno nejen nástrojovým obsazením či poetikou, ale i svou písňovou formou a celkovým zvukem nahrávky. Vznikla přitom neobvykle, na dálku a na dvou kontinentech. Iva svou hudbu připravovala za Atlantikem, Čikori ji tvořili a doplňovali na Moravě. Společně se točilo ve Zlíně a finální aranže se dělaly opět v New Yorku pod dohledem respektovaného producenta Davea Cooka, který spolupracoval třeba s Davidem Bowiem, Alanis Morissette nebo skupinou Radiohead. 

Na nahrávce jsou tři anglické texty, které jsou pro celé album zásadní a Iva Bittová je čerpala ze svých básnických sbírek. Pod jedním z českých textů je podepsán i Richard Müller. 

INSPIRUJE PŘÍRODA I DOMOV

„Pro mne je inspirací příroda a domov a tuto atmosféra se zcela jistě podařilo zaznamenat na celém albu,“ řekla ke své novince Bittová s tím, že desku chystala dva roky. „Titulní skladbu At Home považuji za jednu z nejsilnějších na nahrávce. Bylo to snad poprvé, kdy jsme nikterak nespěchali a v klidu tvořili. S jistým menším odstupem byla každá skladba, řekla bych až minimalisticky, kompozičně dopracována,“ doplnila Bittová, která v současnosti patří jednoznačně k nejvýznamnějším tuzemským hudebním interpretům, ač jí mainstreamové české publikum takto příliš nevnímá.

Iva Bittová vyrůstala na severní Moravě v hudební rodině, kde zejména otec hrál na řadu hudebních nástrojů. Při studiu konzervatoře se ale více věnovala divadlu než hudbě a proslavila se původně výrazněji jako herečka. Do širšího povědomí diváků se poprvé zapsala v brněnském Divadle Husa na provázku postavou Eržiky z muzikálu Balada pro banditu. To ještě v 70. a 80. letech.

Poté začala prorážet i v hudební branži jako autorka i interpretka. V roce 1996 získala Cenu Akademie populární hudby v kategorii zpěvačka roku a o rok později se právě přelomové album Bílé inferno stalo albem roku v kategorii alternativní scéna.

Pak na ni čekaly dosud největší herecké úspěchy. Hrála jednu z hlavních rolí ve filmu Želary, který byl nominován na Oscara v kategorii neanglicky mluvených filmů, a za roli Julie ve filmu Tajnosti získala několik mezinárodních ocenění. Diváci ji mohli vidět i v pohádce Zdeňka a Jana Svěráka Tři bratři.

V hudbě prošla mnoha hudebními žánry od alternativy přes jazz, rock po klasickou hudbu. Téměř vždy ji přitom provázely housle. „Usměrňují celý můj život, obtížná technická cvičení mi dodávají řád, jistotu, a odhalují mé vnitřní pochybnosti. Jsou zrcadlem mých vnitřních snů a představ, které nesnesou povrchnost. Má komunikace je založena na vibraci a rezonanci zvuku houslí a hlasu,“ říká Iva Bittová. 

Během kariéry navázala vedle pozoruhodných sólových projektů četné spolupráce s mnoha vynikajícími hudebníky, například Ivem Viktorinem, Billem Frisellem, Bobbym McFerrinem, Emilem Viklickým, DJ Javasem, Markem Štrynclem nebo Škampovým kvartetem. V roce 2003 byla nominována jako osobnost World Music Radia BBC. 

V posledních letech koncertovala mimo jiné v Radio FM Hall v Tokiu, Le Cigale v Paříži či Wigmore Hall v Londýně. Velký úspěch však nyní slaví v opeře, když přijala v newyorské Carnegie Hall roli Donny Elvíry v modernistickém nastudování Mozartovy opery Don Juan in Prague.

Iva Bittová a Čikori
4. 3. 19:00 Měšťanská beseda

Autor: Hana Josefová

15.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Pekař 121 Kč Pekaři práce v pekárně - Tesco Rokycanská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 121 kč, mzda max. 133 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Zaměstnavatel nemá zastoupení v Plzni - nutný kontakt předem. , Pracovní náplní je:, - rozpékání pečiva: mzda 133,00 Kč/hod., - nebo práce s těstem, tj, příprava těsta na pekařské výrobky: mzda 121,- Kč/hod., Nutný potravinářský průkaz. U cizinců požadujeme znalost komunikativního českého jazyka. , Na tyto pozice není nutno, aby uchazeč měl praxi, bude zaučen.. Pracoviště: Abzakovo spol. s r.o., plzeň, 301 00 Plzeň 1. Informace: Marie Marešová, +420 778 072 224. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 35 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník - montážní technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy předem na e-mail: job@jvpsystem.cz, Životopisy předem na e-mail, Vhodná praxe v oboru, Vzdělání: min. výuční list v oboru, Požadavky: spolehlivost, manuální zručnost, flexibilita, ŘP sk. B, svářečský průkaz výhodou, Benefity: 13. a 14. plat., Datum nástupu: ihned. Pracoviště: Jvp system s.r.o., plzeň, Slovanská, č.p. 1668, 326 00 Plzeň 26. Informace: Životopis, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 750 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování pomocní operátoři stroje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15750 kč, mzda max. 25200 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Místo výkonu Štěnovice, Úherce., Ruční i strojová kompletace CD/DVD, manuální zručnost, spolehlivost, pracovitost, dobrý zrak a dobrý zdravotní stav pro práci v nepřetržitém provozu. Závodní stravování, doprava zdarma, zálohy, ubytování. Osobní kontakt na uvedené adrese vždy po-pá 9:00 - 16:00, telefonický kontakt po-pá 9:00 - 16:00 na uvedeném telefonním čísle.. Pracoviště: Work pro, a.s., plzeň, Koterovská, č.p. 548, 326 00 Plzeň 26. Informace: Plamen Petkov, +420 703 188 990. Výroba - Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících 12 000 Kč Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor údržbář. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jen pro OZP., Životopis zasílejte na e-mail: ucetni@izolacenapotrubi.cz, Zámečnické práce, údržba objektu, drobné zednické, malířské. Manuální zručnost. Zkrácený úvazek na cca 5 h denně - dle domluvy. , Nástup možný ihned nebo dle domluvy.. Pracoviště: Meistermotorsport, spol. s r.o., plzeň, Na Roudné, č.p. 405, 301 00 Plzeň 1. Informace: Mariana Duffková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči cvičí zásah v novém železničním tunelu
4

FOTO: Hasiči cvičí zásah v novém železničním tunelu

Ilustrační foto.

Školáci tvořili mohylu

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

Viktoria dostala lekci od Jablonce

Jablonec, Plzeň – Fotbalisté Viktorie Plzeň nezvládli pondělní dohrávku devátého kola FORTUNA:LIGY a v souboji dvou účastníků evropských pohárů podlehli v Jablonci hladce 0:3.

ON-LINE: Ptejte se kandidátky do senátu Milady Emmerové (ČSSD)

V on-line rozhovoru Deníku bude ve středu 26. září od 13:00 hodin odpovídat na otázky čtenářů kandidátka do Senátu za ČSSD Milada Emmerová. 

Internet chytnete v bazénu či tělocvičně, v autobuse ne

Plzeň - Bezplatné wi-fi se v Plzni rozšiřuje na sportoviště. V dopravě nefunguje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT