Chcete slyšet chutnou uzeninu?

„Název vznikl při jedné cestě do našeho oblíbeného bufetu, kterou jsme absolvovali místo školy. Mluvili jsme o tom, co si dáme, a někdo řekl, že 30 deka salámu. V tu chvíli nám to přišlo jako skvělé seskupení slov, které musíme někde použít,“ říká člen kapely Lukáš Balek. Výstřednost názvu jim prý pomáhá, protože je dobře zapamatovatelný. Skupina vznikla před rokem spíše jako velká legrace u piva. Má šest členů. „Styl, který hrajeme, bych definoval jako pop and roll,“ dodává Balek.

Dobře zapamatovatelný název má také zábavová partička Anakonda Benda. Jeho původ je značně svérázný. „Jméno vznikalo ve dvou etapách. Anakonda se do něj dostala díky jednomu našemu členovi. Lidi si z nás dělali srandu, že doma chová anakondy a jednu z nich si nosí pořád s sebou – v kalhotách,“ sděluje se smíchem bubeník Miroslav Polata. Původně měl být název klasicky Anakonda Band, když si ale nechali dělat první plakát, objevilo se na něm slůvko bend. „Slečna tam byla nová, tak byla nějaká zmatená. Nicméně se nám to celkem zalíbilo, takže jsme si to nechali. Jen jsme tam ještě přidali písmenko a,“ doplňuje Polata. Tříčlenná skupina hraje od roku 1999. Začínala na menších zábavách, teď už ale vystupuje i na větších akcích.

Pohádková víla budí pohoršení

Některé názvy, jako třeba Děti z Bullerbynu nebo Maxipes Fík, jsou inspirovány příběhy pro děti. Mezi nimi vyčnívá určitě Víla Análka. Na jméně čtyřčlenné bigbítové party, která funguje už sedm let, prý ale podle jejího frontmana Michala Kolečka není nic závadného. „Hrajeme hlavně převzaté české písničky. Zařazujeme třeba i skladby od Petra Nováka nebo Olympiku. Tedy věci takříkajíc z hudebních análů,“ vysvětluje. Ale není mu to moc platné, protože většina lidí si název vysvětlí po svém. „Například při jednom koncertě nás Petr Jančařík uváděl zar〜putile jako Amálku. No koneckonců, byl to dětský den,“ dodává s úsměvem.

Oblíbenou fantasy knihou Pán prstenů, se inspirovali tři členové The Mordor´s Crazy Horses gang. Tento název už prý ale neplatí. „Podcenili jsme schopnost posluchačů zapamatovat si tak dlouhý název. Mnohokrát byl komolen na plakátech. Změnili jsme jej proto na The Mordor´s gang,“ osvětluje důvod změny Petr Hrabák. Původně prý mělo znít jméno ještě jinak – Gondors riders, ale gondorští jezdci byli podle Hrabáka málo démoničtí, a proto se přihlásili k Mordoru, což bylo v knize Sídlo zla. Styl, který kapela hraje, se nazývá rockabilly a je to mix elvisovského rokenrolu s punkem, svingem a jinými vlivy.

Cimrman vystřídal punkisty

Žádný skrytý význam prý nelze hledat ve jméně Los Lososos. „Šlo nám jen o to vymyslet nějakou slovní hříčku. Ta, kterou jsme použili, je dílem našeho bývalého člena Pavla Kostíka,“ objasňuje saxofonista Jan Nový. Za hlavní styl, jemuž kapela holduje, označuje rock. Ovšem není to tak jednoduché. Objevují se tu podle něho třeba vlivy jazzu, hardcoru, funky nebo popu. V současnosti pětičlenná skupina vznikla v roce 1998.

Nejen originalitu, ale hlavně poselství má prý vyjadřovat název Ještě zaplane slunce nad Valíkem. „Vztahuje se k známému vrchu nedaleko Plzně, zbytečně proděravěnému kvůli dálnici,“ zdůrazňuje člen kapely a ekolog Martin Hyťha. S kolegy se věnují melodickému hardcoru. S názvem jsou prý potíže, lidé si ho často nepamatují nebo mu nerozumějí. „Na druhou stranu každého hned upoutá, protože je prostě divný. Už jsme uvažovali o jeho zkrácení, ale v umění se naštěstí laciné kompromisy dělat nemusejí,“ říká s přesvědčením Hyťha.

Parodií na žánry emo a hip–hop se zabývá Jodža Radža. „Jodža je v hudbě to, co byl Jára Cimrman ve vynalézání a divadelnictví. Takže si asi dovedete představit, jak to může vypadat,“ směje se zakladatel projektu Petr Smazal. Kromě hudby se čtyři stálí a dva hostující členové věnují také divadlu. Kapela se ze začátku jmenovala 4 z punku a pes ZZ. „Tohle seskupení jsme ale rozpustili a zůstal z něj Jodža,“ doplňuje Smazal.

Zvláštní název se někdy objeví i u známějších kapel. Mezi ně patří například Strašlivá podívaná. „Pojmenovala nás jedna naše, značně extravagantní, teď už bývalá členka. Nejdříve jsme z něj byli nadšeni, ale pak jsme měli trochu strach, aby nám neublížil. Hrajeme především historizující folk, a tohle zní spíše punkově,“ sděluje frontman Petr Merxbauer. Když zjistili, že název se ujal a fanoušci si jej překřtili na příjemněji znějící Strašlivku, ponechali si jej. Kapela má šest členů.