VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Natália Deáková: Chceme i artové hry, ale dbáme na vyváženost

Plzeň - Natália Deáková vede činohru Divadla J. K. Tyla v Plzni od sezony 2013/2014. 

5.12.2017
SDÍLEJ:

Natálie DeákováFoto: Deník / Vaiz Zdeněk

Určitě jste si tehdy připravila plán, čeho chcete dosáhnout. Už si z něj odškrtáváte?
Chtěla jsem do souboru vnést nový vítr, takže určitě jsem si nějaké cíle stanovila. Ještě ale nebilancuji, protože pátá sezona končí až příští rok v červnu. Takže pro mě jsou to zatím jen čtyři hotové sezony a myslím si, že jakékoli změny či záměry se ve všech souborech opravdu projeví až po pěti letech.

A můžete prozradit, s jakými hlavními cíli jste do Plzně přicházela?
Základní body byly dva – obnovit soubor; přivést nové mladé lidi, kteří budou inspirovat ty stávající. Tehdy bylo v souboru málo mladých. Druhým cílem bylo občerstvit repertoár tak, aby se nehrála jen takzvaná klasika typická pro repertoár kamenných divadel, ale aby v Plzni bylo uváděno více dramatizací a autorských textů, případně textů psaných přímo na míru plzeňskému souboru.

Je soubor v tuto chvíli podle vás stabilizovaný?
To se nedá říci nikdy. Buď někdo otěhotní, nebo odejde. Soubor zrovna opustili mladý a talentovaný Pavel Neškudla a Marek Adamczyk, což mi je hodně líto, protože zrovna Marek v tomto divadle prošel velkým vývojem a dozrával do zajímavého hereckého typu. To je ale úděl takzvaných oblastních divadel. Naberou-li velké talenty po škole, tak v divadlech mimo Prahu vyzrají, pak si jich ale všimnou pražská divadla, televize, film…

Další mladí talentovaní herci však u nás zůstávají, třeba Marek Mikulášek, Ondřej Vacke, Ondřej Rychlý… Soubor potřebuje doplnit i o herce střední generace, přeci jen je pro ně nejvíce rolí. Nastoupil pohybově a komediálně nadaný Jarda Matějka, ale v této věkové kategorii stále ještě hledáme další možné přírůstky.

Jak se staví repertoár s ohledem nejen na soubor, ale i na diváka? Říkate si třeba: 'Tak v repertoáru už máme čtyři dramata, musíme to vyvážit komediemi'?
Určitě musíme na vyváženost dbát. Máme za sezonu pět premiér. V kamenných divadlech se používá rovnice, že za sezonu by měly být uvedeny tři náročnější věci a dvě méně. Nemůžeme si dovolit hrát pouze výlučné kusy pro výlučnou skupinu diváků.

Musíte dbát i na to, aby repertoár nebyl vyvážen pouze žán-rově, ale aby si všichni členové souboru zahráli výrazné role?
Samozřejmě. Od toho je u nás v divadle dramaturgyně a lektorka Máša Caltová. Ta hlídá, kdo měl kdy jakou roli, i to, aby nedocházelo k tomu, že některý výrazný herec stojí.

Můžete představit jaká bude současná sezona?
V několika předešlých sezonách jsme měli hodně nových textů – dramatizací i úprav – a většinou šlo o české premiéry. Minulou sezonu jsme se tedy zaměřili na velké tituly: Tři sestry, Sen noci svatojánské, Sluha dvou pánů. Mottem bylo klasika v novém hávu a vztahy v mnoha podobách. To zdůrazňuji proto, že se snažíme dát každé sezoně dramaturgický oblouk. Tím, že jsme nabídli dost takzvaných diváckých titulů, můžeme si dovolit být v této sezoně malinko výluční, respektive se vrátit k onomu mírnému riziku autorských textů.

Už v říjnu byla premiéra naší adaptace Počestné paní plzeňské (pozn. redakce.: úprava hry Počestné paní pardubické), hry cílené na širší publikum. Zároveň tato hra o měšťanech ukazuje, že spojovacím tématem tentokrát bude náš pohled na různé formy měšťanské společnosti.

V prosinci má premiéru Kazmír a Karolina Ödöna von Horvátha, jež patří k vrcholům dramatické tvorby 20. století.

Na únor plánujeme světovou premiéru dramatizace románu Linie krásy Alana Hollinghursta. Oceňovaný společenský román z roku 2004 se odehrává ve Velké Británi za vlády Margareth Thatcherové. Tu bude hrát Apolena Veldová, poslance parlamanetu Martin Stránský. Inscenaci budu režírovat a moc se na to těším.

Ján Šimko, autor hry Plzeň 1953, pro nás připravil 50 odstínů (České porno), uvedeme ji v březnu.

Na květen připravujeme hru Drahomíra a její synové. Má stále aktuální politickou linii o přehnaném vlastenectví, které přechází v xenofobii. To vše Tyl kdysi napsal a dodnes z toho mrazí.

A v červu bude premiéra komedie Tondy Procházky Zácpa.

Za vašeho šéfování začalo divadlo s linií regionálních témat. Někde šlo jen o malý náznak, jinde však hry reflektovaly důležité plzeňské události nebo osobnosti. Třeba už zmiňovaná Plzeň 1953 nebo Emil Škoda. Jak se tato témata osvědčila?
No, upřímně – čekala jsem, že to zarezonuje víc. Já si za oběma inscenacemi stojím. Neměly však takový divácký ohlas, jaký jsem čekala. A výrazně mě to mrzí u Plzně 1953, která měla nadšené diváky celého věkového spektra, ale návštěvnost byla jen lehce nadprůměrná.

Jak se vlastně hodnotí úspěšnost představení?
Obchodní oddělení nekompromisně sleduje počty diváků a procenta obsazení hledišť. To však neznamená, že rezignujeme na takzvaná artová představení. Především Malá scéna se má profilovat jako artová a ukazovat jiné způsoby, jak dělat divadlo; třeba skrze autorské texty nebo zajímavé výklady her.

V Plzni je hodně mladých, kteří nechtějí chodit na takzvanou divadelní klasiku. Mladí lidé potřebují i v divadle vidět to, co žijí, to, co mají kolem sebe. A to jim nabízíme právě v tomto komorním prostoru především skrze současné texty, nebo autorskou tvorbou – příkladem je třeba novinka Viral, reflektující virtuální svět internetu. Ukázalo se však, že inscenace na Malé scéně přitahují i starší generace. Třeba nedávno z Talentovaného pana Ripleyho odcházela nadšená skupina seniorů.

Kolik v Plzni zvládnete režií? Jak rozdělujete práci?
Tak dvě za rok. K ostatním nastudováním zvu režiséry, kteří si rozumí se souborem a rezonují s poetikou našeho divadla. Ideální pro mě je, když se vracejí. Martin Čičvák udělal kontroverzního Dona Juana, ale velmi dobře si sedl se souborem, vrátí se k nám.

Když je nějaká inscenace označena jako kontroverzní, řešíte to nějak ať již s tvůrci, se souborem, s vedením?
Určitě. I pro mě je to vždycky nová situace. Mě třeba zaráží, co vše může být pro klasického diváka kontroverzní. Třeba Tři sestry jsou udělané velmi klasicky. Posun je jen ve věku tří hrdinek, jsou starší, než jak je napsal Čechov, ale mnoha divákům i tohle vadí. A často také vadí, že jde o dlouhé představení. Dříve však divadelní představení trvala tři čtyři hodiny. Někdy o pauze odchází až čvrtina diváků, a to ne proto, že by se jim to nelíbilo, ale že jim jede spoj.

Diváci mají možnost nám psát názory mailem i na facebook. A vidíme také, jak se ošívají či neošívají v hledišti. Ano tradiční abonenti mají jiný vkus. A připravit jim programovou nabídku je nejednoduchý úkol. Mladší generace diváků už podle mě dává přednost vybírat si z nabídky a kupovat vstupenky na jednotlivá představení, která je zaujala.

Autor: Hana Josefová

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, 35 000 Kč

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií Technik BOZP a PO. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Technik BOZP a PO , Požadujeme: SŠ, VŠ vzdělání v technickém oboru, praxi na obdobné pozici, Osvědčení osoby odborně způsobilé pro úkoly v prevenci rizik v oblasti BOZP ( zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek BOZP), Osvědčení o odborné způsobilosti o požární ochraně (§ 11 odst. 1 zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně), znalost předpisů BOZP a Požární ochrany, obecné znalosti zákoníku práce, systémů řízení kvality ISO, orientaci v související legislativě a normách, znalost MS Word, Excel, ŘP sk. B, Popis práce: odpovědnost za BOZP a PO ve společnosti, vyhledávání a hodnocení rizik, navrhování preventivních a nápravných opatření, provádění pravidelných kontrol na pracovištích, tvorba interních předpisů a metodik v oblasti BOZP a PO, zabezpečení dodržování příslušných zákonů, právních a technických norem a interních předpisů, školení zaměstnanců v oblasti BOZP a PO, monitorování údržby a úklidu, spolupráce při komunikaci s úřady, zpracování reportů a analýz., , Nabízíme: zázemí tradiční strojírenské firmy, mzdu 35.000,- - 45.000,- Kč/měs. (dle prokázané praxe) , možnost dalšího vzdělávání, příspěvek na penzijní připojištění 700,- Kč, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5.000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Pracovník/pracovnice úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník/pracovnice úklidu, Co vás čeká:, Společnost SeneCura je s více než 6 800 lůžky a s 81 sociálními a zdravotnickými zařízeními přední privátní poskytovatel péče v Rakousku a je držitelem mnohonásobného ocenění za kvalitu a inovaci. Svými znalostmi a dlouholetou zkušeností v oblasti péče poskytuje jistotu klientům i v České republice, ve které je SeneCura největším soukromým provozovatelem domovů pro seniory se špičkovou zdravotní a sociální péčí. SeneCura Česká republika v současné době provozuje 14 SeniorCenter. SeneCura je součástí francouzské skupiny ORPEA, která v mezinárodním měřítku provozuje přes 800 zdravotnických a sociálních zařízení. , Náplň práce:, Běžný úklid společných prostor SeniorCentra (chodby, schodiště, odpadkové koše). , Úklid pokojů klientů SeniorCentra (stírání prachu, úklid sociálního zařízení). , Pracovní doba: dlouhé a krátké týdny - 12-ti hodinové směny Pracovní rozpětí služby od 6.00 - 18.00), , Co vám můžeme nabídnout, " Mzdu odpovídající vašim zkušenostem (základní mzda 12.500,- Kč hrubého + 1.500,- Kč osobní ohodnocení) při úvazku 1,0), " Příplatky za práci o víkendu a noční směny ve výši 25 %, " Poukázky na nákup potravin, " Dovolená navíc, " Bonusy za věrnost, " Dotované stravování, " Možnost profesního vzdělávání, " Trvalý pracovní poměr ve stabilní nadnárodní firmě, , Kontakt, Hana Lavrikovová, h.lavrikovova@senecura.cz, +420725569189. Pracoviště: Senecura seniorcentrum mopt a.s., plzeň, Papírnická, č.p. 2781, 326 00 Plzeň 26. Informace: Hana Lavrikovová, +420 725 569 189.

Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z textilu a kůže operátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 32. Poznámka: Místo výkonu práce - Logistická 153,Úherce (okres Plzeň-sever), , Upřesňující informace:, - montáž autosedaček na lince,, - vhodné pro fyzicky zdatné uchazeče bez zdravotního omezení ,, - možnost kariérního růstu,, - bonusové složky mzdy,, - práce ve stabilní společnosti bez poklesu výroby (hledáme stálé zaměstnance do kmenu),, - čisté a moderní pracovní prostředí, - doprava a ubytování zajištěno. , , Zaměstnanecké výhody:, - náborový příspěvek 4 000 Kč, - možnost ubytování (první 3 měsíce zdarma), - doprava firemními autobusy nebo příspěvek na dopravu,, - příspěvek na stravu, obědy nebo večeře zdarma, - příspěvek na penzijní připojištění,, -po roce 5 dnů dovolené navíc,, - služby fyzioterapeuta přímo na pracovišti.. Pracoviště: Faurecia plzeň s.r.o., Logistická, č.p. 153, 330 23 Nýřany. Informace: Hana Němečková, +420 720 748 788.

Výroba - Výroba Seřizovači 140 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Soustružník kovů - obsluha obráběcího centra MCK 200. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , vyučen ve strojírenském oboru a min. 4 roky praxe s obsluhou obráběcího stroje, dokonalé čtení strojírenských výkresů a orientace v nich. Výhodou: platný vazačský a jeřábnický průkaz, Popis práce: , obsluha obráběcího centra MCK 200NC, osazený řídícím systémem Siemens Sinumeric 840C, opracování velkých zalomených hřídelí na čisto, nepřetržitý provoz, Nabízíme: , - zázemí tradiční strojírenské firmy, - mzdu 140-160 Kč/hod., - příplatek za odpol. sm. 7 Kč, noční min. 12 Kč a výkonnostní max. 10% ze sazby , - příspěvek na penzijní připojištění 700 Kč, - příspěvek na stravování, - 5 týdnů dovolené, - finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5000 Kč, - čtvrtletní přítomnostní odměna 3000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Akvabely. To jsou v Plzni zleva Zdeněk Rohlíček, Michal Štěrba a Bronislav Kotiš.

Cyrana střídají Akvabely

Daniel Bechný, ředitel Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, představuje výstavu, která připomíná popravené ve Spáleném lese u Klatov.

Třiasedmdesát popravených ve Spáleném lese. To jsou oni

Muž, který nechal štěňata umřít hlady, půjde před soud. Hrozí mu pět let

Klatovsko – Až pět let kriminálu hrozí Václavu M. (49) z Radkovic na Měčínsku, kterého klatovská policie nyní obvinila z týrání zvířat. Muž před měsícem odsoudil k smrti štěňata, která zanechal napospas osudu na poli u Radkovic. Část z nich skutečně zemřela hladem a žízní.

Další rozkopaná bude Lobezská

Plzeň - Další ulicí, kterou čeká kompletní rekonstrukce, je Lobezská. Frekventovaná slovanská komunikace se musí spravit už kvůli chystané rekonstrukci tramvajových kolejí na Koterovské třídě. Musí být hotová, protože bude sloužit jako objízdná trasa.

Dívka z dětského domova je už druhý týden nezvěstná

Klatovy, Plzeň - Kriminalisté Městského ředitelství policie Plzeň pátrají po pohřešované osobě.

Vnitřní bazén na Lochotíně čeká pravidelná každoroční odstávka

Plzeň - Vnitřní bazén v Plzni na Lochotíně čeká odstávka v souvislosti s pravidelnou údržbou, která potrvá od 23. července do 5. srpna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT