Sérii premiér otevře – záhy po mezinárodním festivalu Divadlo – soubor muzikálu a operety. V režii Petra Palouše nabídne 24. září Noc na Karlštejně v proslulém zpracování scenáristy Zdeňka Podskalského a skladatele Karla Svobody. K české filmové klasice se tento soubor vrátí další hudební komedií v závěru sezony, a to prostřednictvím titulu Adéla ještě nevečeřela. Pod ním jsou jako autoři podepsáni původní tvůrci Jiří Brdečka a Oldřich Lipský spolu s režisérem chystané inscenace Radkem Balašem. Dvě premiéry budou patřit světovým muzikálům v režii šéfa souboru Romana Meluzína – slavné Evitě a u nás prakticky neznámým Prodavačům snů.

Jako druhá vstoupí do cyklu premiér činohra. V nastudování svého mladého režiséra Martina Vokouna uvede 15. října hru současné irské dramatičky Mariny Carr s názvem Porcie Coughlanová. Dva velké klasické tituly – Shakespearova Macbetha a Molièrova Lakomce – připraví režijně sám ředitel Divadla J. K. Tyla Jan Burian. Také klasikou, ač podstatně mladší, přispěje režisér Juraj Deák, který nastuduje Shawovu hru Pygmalion. A diváci se mohou těšit také na novou komedii domácího herce, režiséra a dramatika Antonína Procházky – pod názvem Kouzlo 4D spatří světlo jeviště 11. února.

Operní soubor zařadí jako svou první premiéru sezony 29. října Knížete Igora od Alexandra Porfirjeviče Borodina. Jedno z nejvýznamnějších děl ruské opery se do Plzně vrátí po půlstoletí v hudebním nastudování dirigenta Petra Kofroně a v režii Michaela Taranta. Po čtyřech desetiletích se navrátí na plzeňskou scénu La Gioconda od Amilcara Ponchielliho, kterou na červen 2011 připraví dirigent Tomáš Brauner s režisérem Oldřichem Křížem. Po dvou desítkách let opět do Divadla J. K. Tyla zavítá Donizettiho komická opera Nápoj lásky s populární Nemorinovou árií. O její uvedení se postarají dirigent Ivan Pařík a režisérka Blažena Hončariová, zatímco nového Dona Giovanniho po šestnácti letech uchystá kompletně plzeňský inscenační tým. Mozartovu „operu oper“ nastudují dirigent Jiří Štrunc s režisérem Zbyňkem Brabcem.

Balet Divadla J. K. Tyla vsadil v obou svých premiérách sezony na klasickou hudbu. Velký klasický balet Raymonda od Alexandra Glazunova zhlédnou diváci poprvé 19. listopadu na scéně Velkého divadla, a to v choreografii ruské tanečnice a choreografky Eleny Pankové a pod dirigentskou taktovkou Ivana Paříka. Mladý tanečník souboru Richard Ševčík, nominovaný letos na Cenu Thálie za roli Quasimoda ve Zvoníkovi od Matky boží, nastuduje jako svůj celovečerní choreografický debut Sen noci svatojánské. Shakespearovské téma převede do taneční podoby s hudbou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.