Tříkrálové sbírky jsou sečteny a plzeňská diecéze hlásí rekordní výtěžek. Jen v okresech Plzeň-město, Plzeň-jih a Plzeň-sever se vybralo přes milion korun. Vykoledované peníze poputují například na podporu seniorů, matek s dětmi v tísni, hospiců nebo pečovatelských domů.

Sbírky zahájil v Plzni v neděli 5. ledna tříkrálový pochod z náměstí Republiky do kostela U Ježíška. Tradiční průvod s hudbou se letos uskutečnil už po osmé. „S manželem se staráme o kostel U Ježíška v Plzni. Před osmi lety jsme začali se sbírkou před adventem. Kam jinam by měli tři králové jít než k Ježíšku, takže hned v prvním roce nás napadlo, že tříkrálový pochod půjde právě tam,“ popsala vznik akce organizátorka Alena Kozáková.

„Bylo to myšlené tak, aby se lidé po svátcích setkali, aby se prošli městem a postupně se k nám začala přidávat i živá zvířata,“ dodala Kozáková s tím, že pak se pochod přidal k Tříkrálové sbírce.

Plzeňská kapela Mandrage se vrátila do míst, kde začínala. Dvakrát za sebou vyprodala plzeňský klub Divadlo pod lampou. S klubovým programem tam vystoupila 20. února a hned i následující večer.
Mandrage zrušili Dlouhej únor

V ULICÍCH I TRAMVAJÍCH

Velký podíl na úspěchu sbírky mají děti ze sboru Jiřičky. „S dětmi chodíme koledovat každý rok snad od samého začátku,“ uvedla sbormistryně Jiřiček Jarmila Procházková. „Letos jsme chodili šest pracovních dnů a vždy byly v ulicích Plzně tři naše hlídky po třech dětech v doprovodu někoho dospělého většinou rodiče nebo prarodiče,“ dodala. Děti koledovaly nejen v ulicích, ale zašly i do různých podniků a organizací a také do restaurací. A protože jsou členy sboru, tak všem, kdo přispěli, také zazpívaly. Jejich zpěv se nesl nejen ulicemi, ale třeba i v tramvajích.

Do ulic Plzně se tradičně jako tři králové vydali také představitelé města, kraje a biskup. Koledovali tak hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, zastupitelka města Ilona Mauritzová a biskup plzeňský Tomáš Holub. Vybrali téměř 38 tisíc korun.

Výnos sbírky se rozděluje podle vnitřního klíče Charity České republiky. Pětašedesát procent získaných financí se vrátí charitám, které je vykoledovaly. Dalšími 15 procenty jsou podporovány sociální služby diecézní charity a 10 procent poputuje na na budování škol v Jižní Americe, pět procent na projekty Charity České republiky a zbylých pět procent jsou zákonné režie sbírky.

Jakub Pour
Tak špatný výkon nesmíme opakovat, burcuje Pour

Tříkrálová sbírka na Plzeňsku
Dobřany 139 548 Kč
Chotěšov 62 841 Kč
Chotíkov 41 535 Kč
Kralovice 126 483 Kč
Manětín 95 318 Kč
Městská charita Plzeň 701 554 Kč
Nepomuk 30 319 Kč
Nýřany 94 527 Kč
Plasy 79 898 Kč
Přeštice 213 826 Kč
Spálené Poříčí 62 108 Kč
Starý Plzenec 40 011 Kč