Podmínkou při převodu objektu do majetku města totiž bylo, že v něm musí být vykonávána tzv. státní správa, tedy například agenda občanských nebo řidičských průkazů. „Jednáme o udělení výjimky, zatím ji nemáme,“ přiznala náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS).

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nemá armáda k výjimce výhrady a snaží se městu vyjít vstříc. „Byl zpracován dodatek ke smlouvě, který by umožnil změnu účelu užívání na muzeum generála Pattona,“ potvrdil Pejšek. Armáda už zpracovala dodatek k darovací smlouvě, teď ale závisí jeho osud na ministerstvu financí, které jej neschválilo a požaduje jeho dopracování.

Náměstkyně Krejsová tvrdí, že bývalá vojenská správa je pro Pattonovo muzeum vůbec nejvhodnějším místem v Plzni a je rozhodnutá záměr se stěhováním dotáhnout do konce za každou cenu. „Za války sídlilo právě tady německé velitelství. Německý generál Georg von Majewski v něm podepsal kapitulaci a poté tam spáchal sebevraždu,“ připomněla Krejsová.

Podle šéfa Amerického centra v Plzni Vladimíra Pálka využije muzeum i unikátní Loosovy interiéry v domě, které jsou nyní otevřeny jen ve výjimečných případech. Už v nových prostorách se mají uskutečnit jubilejní Slavnosti svobody v příštím roce.