Jubilejní rok vyvrcholí v září zahájenou výstavou Dvě století Rukopisů zelenohorského a královédvorského, na níž bude po dva říjnové dny k vidění i originál Rukopisu zelenohorského, který byl nalezen nedaleko Blovic na Zelené hoře u Nepomuku.

Jedním z programových bodů jubilea byl i úterní (23. května) literární večer v muzeu, na němž četl ze své prvotiny Poslední tečka za rukopisy spisovatel Miloš Urban. Kniha poprvé vyšla před devatenácti lety a právě letos se dočkala třetího vydání. Prozradil, že knihu s téměř detektivním pátráním a neočekávaným rozuzlením, v níž mísil literární žánry, napsal především proto, že v hodinách literatury byly Rukopisy odbyty během několika minut. „Byl to falzifikát, řekli nám, a šli jsme na další látku,“ vzpomínal Miloš Urban. „Přitom některé verše jsou umělecky povedené. Navíc vše, co po jejich nálezu následovalo; tedy spor o jejich pravost, který trval celé 19. století a táhl se až do druhé poloviny 20. století, nabízí mnohovrstevnatý a velmi zajímavý příběh, který už neodmyslitelně patří k naší historii,“ vysvětlil jeden z důvodů, proč při psaní své první knihy zvolil právě téma Rukopisů.

V červnu blovické muzeum pořádá přednášku profesora Viktora Viktory, který se na Rukopisy podívá podobně jako Miloš Urban. Svou přednášku totiž pojmenoval Rukopisy královédvorský a zelenohorský jako klenot historie národa a koná se 14. června.