„Krásné, bylo to skvěle nazvučené, perfektní výkony zpěváků, dali do toho všechno. Děkujeme za skvělý večer,“ psala Eva Hašková o víkendu na facebook Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni. Děkovala tak za zážitek, který jí přinesla páteční (29. 6) Noc s operou. Se svým nadšeným ohlasem nebyla jediná, kdo organizátorovi – plzeňskému divadlu – poděkoval za nevšední zážitek, jakým bylo velkolepé nastudování Pucciniho opery Turandot pod širým nebem v lochotínském amfiteátru. Navíc letos se Noc s operou chlubila rekordním počtem návštěvníků – bylo jich šest tisíc.

„Jsem ohlasy diváků úplně dojatý,“ prozradil režisér Noci s operou a šéf plzeňského operního souboru Tomáš Pilař (na malém snímku). „Posledních čtrnáct dní před uvedením bylo hodně náročných. Byla zima, pršelo, a my museli zkoušet. V den uvedení se udělalo hezky, což pro nás všechny, kdo jsme Noc s operou připravovali, byla krásná odměna,“ říká Tomáš Pilař, který včera (2. 7.) vyrazil na dlouhou pouť. Na kole se vypravil do španělského poutního města Santiago de Compostela. „Jedu jižní cestou, takže mám před sebou čtyři tisíce kilometrů,“ prozradil. Vrátí se v půlce srpna a hned se pustí do dalšího velkého úkolu; musí připravit uvedení Smetanovy opery Prodaná nevěsta na plzeňském náměstí Republiky. Konat se bude 7. září.

„Samozřejmě, že při realizaci tohoto projektu využijeme zkušeností, které jsme načerpali během čtyř ročníků Noci s operou. Většinu velkých příprav jsme udělali ještě před prázdninami a od poloviny srpna budeme ladit detaily a zkoušet,“ plánuje Tomáš Pilař. Prodaná nevěsta bude uvedena u příležitosti 100. výročí založení republiky.