„Z méně tradičních materiálů je tu zastoupeno například sklo. A kromě klasických ražených medailí je zde možné vidět i asambláže, tedy trojrozměrné objekty, do nichž jsou začleněné hotové předměty,“ uvedla kurátorka výstavy Juliana Boublíková – Jahnová. Netradičním exponátem je také medaile, jejíž konstrukce se pohybuje. Uvnitř je navíc křišťál, který při otáčení vydává zvuk.

Návštěvníci si ale budou moci prohlédnout i klasické medaile, pamětní mince a insignie od předních českých autorů. „Medailéři tvoří vlastně dva druhy medailí. Ražená tvorba bývá většinou na zakázku různých institucí. Druhou možností jsou lité, které představují volnější tvorbu. Autoři se tam mají možnost více projevit,“ informuje Boublíková – Jahnová.

Výstava s názvem Pátý salon 2009 Asociace umělců medailérů potrvá v prvním patře hlavní budovy muzea do druhého května. „Salony jsou specifické tím, že autoři sami se mohou rozhodnout, co zde vystaví,“ dodává kurátorka.

Medailérství představuje specifickou oblast výtvarného umění. Vznikají v něm především kruhové nebo oválné medaile, plakety i oběžné a pamětní mince či řády a insignie.