Hlásili se do mimořádného projektu, jehož výsledek mohou v srpnu slyšet posluchači v Dobřanech (14. 8.), Manětíně (15. 8.), německém Pfreimdu (16. 8.)a Plané (17. 8.) u Mariánských Lázní. Tam všude zazní hudba barokního skladatele Johanna Josepha Ignaze Brentnera, rodáka z Dobřan na jižním Plzeňsku. Jeho skladby se nesly až v kostelech Jižní Ameriky. Spolek Svět podle Jakuba, za nímž stojí Plzeňané – manželé Jana a Marek Roštíkovi, totiž dává dohromady studentský orchestr se zpěváky, který ve vyjmenovaných městech uvede Brentnerovy skladby. Navazují tak na minulý rok, kdy poprvé podobným způsobem produkčně připravili koncertní turné, na němž znělo dílo Josefa Antonína Plánického, rodáka z Manětína.

„Do projektu s názvem Z Dobřan až k Amazonce jsme vybrali patnáct zpěváků a dvacet instrumentalistů z naší republiky i Německa. Je mezi nimi i sedm studentů plzeňské konzervatoře,“ uvádí Jana Roštíková. Studenty povedou zkušení lektoři zaměření na interpretaci staré hudby a dirigent Jakub Kydlíček. Zatím vybrané Brentnerovy skladby studovali samostatně. Ke společné práci se sejdou 8. srpna v Plzeňském Domě hudby. „Vybírali jsme studenty staré hudby, takže věkové rozpětí těch, kdo vystoupí, je od sedmnácti do pětačtyřiceti let,“ doplňuje Marek Roštík.

Pro studenty je účast na takovémto projektu jedinečnou příležitostí učit se pod vedením zkušených hudebních lektorů i interpretů staré hudby a získají také důležité profesní zkušenosti i možnost koncertovat před zaplněnými kostelními sály. „Určitě je to velký přínos pro jejich další umělecký růst,“ poznamenává Jana. Studenti za účast nic neplatí. Svět podle Jakuba jim hradí i dopravu a ubytování díky tomu, že projekt je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Návštěvníci koncertů vstupné neplatí. Mohou dát dobrovolný příspěvek, který bude použit na opravy památek v místě jednotlivých koncertů.

Jan Josef Ignác Brentner

3. listopadu 1689 – 28. června 1742

Narodil se a zemřel v Dobřanech

Ve vrcholném baroku patřil k nejvydávanějším a nejpopulárnějším komponistům. Jeho díla byla známa nejen v českých zemích a po celé střední Evropě, ale i v jezuitských misiích v jižní Americe