„Kmotrem bude ten, kdo takříkajíc odstartoval naše takzvané Pohodové večery, tedy Jan Nedvěd. Na desce jsou většinou úplně nové písně nebo skladby nově aranžované,“ upřesnil houslista a hráč na rytmické nástroje Pavel Kielberger z Lignitu.

„Pohodové večery pořádáme pravidelně od roku 2007. Prvním z hostů byl právě Jan Nedvěd, ikona českých písničkářů. V dalších ročnících vystoupili například dívčí kapela Přelet MS, Míša Leicht či Jaroslav Samson Lenk, který se stal současně i kmotrem prvního studiového CD s názvem Ještě si dát,“ vysvětluje Pavel Kielberger, co předcházelo dnešnímu, v pořadí už pátému Pohodovému večeru.

Lignit vznikl již koncem osmdesátých let jako trochu „cimrmanovský“ projekt kapelníka, kytaristy a hlavního autora Bohumila Maršálka, který tehdy oznámil, že zahraje svoje písničky „tentokrát“ bez doprovodné skupiny Lignit, v té době ovšem ještě ne– existující. Postupně však k němu přibyl bratr – banjista a hráč na foukací harmoniku Milan Maršálek, baskytarista Jiří Králíček, houslista Pavel Kielberger, zpěvačka Ilona Ubryová a kytarista i autor Pavel Čengery, nejmladší a nejvlasatější člen kapely. A Lignit byl skutečně na světě. Netřeba snad dodávat, že v žánru country a folku všichni zpívají.

Velký úspěch zaznamenala skupina v hitparádě Západočeská lokálka na vlnách Českého rozhlasu Plzeň, kde se držela na prvních místech od června 2009 až do letošního ledna, čímž se stala nejúspěšnější formací této hitparády v celé její historii. Lignit můžeme nyní slyšet zvlášť na Country Radiu, kde se stal i celkovým vítězem prestižní soutěže Talent Country Radia pro rok 2011. „Jako vítězové tak budeme zahajovat festival Country fontána, a to 16. června na závodišti v pražské Chuchli. Vystoupí tam také Jan a František Nedvědovi, Naďa Urbánková, Bokomara, Radek Tomášek, Karel Kahovec, Nezmaři, Miki Ryvola a další,“ dodává Pavel Kielberger. K úspěchům Lignitu řadí i hraní na hlavní scéně Stodoly Michala Tučného. Úspěšné plzeňské country a folk hudebníky můžete slyšet a vidět také 27. května v A. C. W. Sallonu v Plzni a den nato na Gigantfestu v Záluží u Stodu.