„Kurzy jsme přepracovali. Výuka první pomoci je nyní založena na osobní zkušenosti. Účastníci prožívají simulované situace a ošetřují figuranty, kteří mají namaskované zranění. Absolventi takovýchto zážitkových kurzů mají výrazně větší úspěšnost při pomoci v reálné situaci,“ podotýká Lada Brožová. Dodává, že kurzy první pomoci organizují nejméně šestkrát ročně, kurz zdravotníka zotavovacích akcí třikrát a další vypisují podle zájmu. „Kurzy pořádáme i ve firmách a školách,“ podotýká.

Oblastní spolek připravuje také klasický dětský tábor s výukou první pomoci. Letos se jede do Újezdu u Plánice. Na táborech se děti mohou s Ladou Brožovou denně potkávat, vaří tam.

„Kuchařkou na táboře jsem se stala vlastně z nouze. Před lety nám onemocněl kuchař a náhradu za něj jsme nemohli sehnat. Zjistila jsem, že mi vyhovuje mít kuchyň pod kontrolou. Vaříme společně s dětmi zdravě a ze základních surovin. A to, že jim chutná, je pro mě největší odměna,“ říká Lada Brožová. Těší ji i to, že účastníci tábora se vracejí i jako dospělí. Jejím zástupcem je na táboře mladý muž, který se ho poprvé zúčastnil v devíti letech, v kuchyni jí pomáhá jiný mladík, jenž do Újezdu jezdil už od pěti let. „A hodně 'odrostlých dětí' se za námi na tábor přijíždí podívat alespoň o víkendech,“ dodává. Připomíná, že letos poprvé spolek bude v Plzni pořádat i prázdninový příměstský tábor. Na něj ještě volná místa jsou.

Lada Brožová považuje za nejdůležitější úkol Červeného kříže seznamovat veřejnost s tím, jak poskytnout první pomoc: „Začít s nácvikem by se mělo už v předškolním věku a v dospělosti je nutné znalosti obnovovat.“

Kurzy pořádané letos v Plzni
Tylova 20 v sídle oblastního spolku
Základy první pomoci: 9. března, 6. dubna, 8. června
Resuscitace pro každého: 19. února
První pomoc pro maminky: 12. března
Zdravotník zotavovacích akcí (kurz akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, absolvent může být zdravotníkem na táborech, školách v přírodě apod.): 11., 12. a 18., 19. května více na www.cck-plzen.cz