Plzeň v roce 1923 vypravila spisovateli Karlu Klostermannovi (13. 2. 1848 – 16. 7. 1923) velkolepý pohřeb. Spisovatele, který prožil velkou část života právě v Plzni, na poslední cestu doprovodily tisíce lidí. Smuteční průvod se 20. července 1923 vypravil z náměstí Republiky na ústřední hřbitov. Záběry z něj jsou k nalezení na internetovém kanále youtube.

Pondělní 95. výročí úmrtí spisovatele, jehož hlavním tématem byl život lidí na Šumavě, si připomněli členové českého i bavorského spolku Karla Klostermanna. „Vzpomínáme na něj společně, stejně jako v součinnosti propagujeme jeho dílo i Šumavu,“ říká Pavel Stelzer, jenž je v současné době čestným prezidentem obou spolků. V této funkci se vždy střídá česká i bavorská strana. „Karel Klostermann byl spisovatelem Šumavy a ve svých dílech ukazoval, jak vedle sebe žili Češi i Němci. I tím bylo na přelomu 19. a 20. století jeho dílo významné,“ připomíná Pavel Stelzer, jehož dědeček do němčiny přeložil Klostermannův román Skláři. Český i bavorský spolek vydávají v češtině a němčině Klostermannova díla. V němčině už jich vyšlo patnáct, v češtině ještě více.

Plzeňské vydavatelství AVIK připomíná výročí Karla Klostermanna audioknihou jeho románu Ze světa lesních samot. V nahrávce účinkují Antonín Kaška, Valérie Zawadská, Jitka Ježková a Kamila Šmejkalová.