Ne náhodou připomene nedožité osmdesáté narozeniny předního českého skladatele Zdeňka Lukáše katedra hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. S tímto městem byl autor spjat pevným poutem zejména v šedesátých a sedmdesátých letech, ale i později. V roce 1999 měla jeho opera Veta za vetu na Shakespearův námět světovou premiéru právě v plzeňském Divadle J. K. Tyla.

Jako sbormistr tehdy dílo nastudoval Zdeněk Vimr, který zároveň působí na katedře hudební kultury Západočeské univerzity a vede smíšený pěvecký sbor Nová Česká píseň, jenž se hlásí k tradici sboru Česká píseň založenému právě skladatelem a sbormistrem Lukášem. „Rád bych pozval všechnu hudbymilovnou veřejnost na konferenci nazvanou Kompoziční dílo Zdeňka Lukáše, která se uskuteční 3. a 4. listopadu v aule Západočeské univerzity v Jungmannově ulici v Plzni a na které vystoupí s téměř dvěma desítkami referátů vedle členů plzeňské katedry i řada hostů z vysokých škol v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem atd.,“ zdůrazňuje Zdeněk Vimr. Sluší se dodat, že stále intenzivně pracuje také Česká píseň se sbormistrem Jiřím Štruncem, která se tuto neděli podílí v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni na uve– dení Mozartova Requiem.

K nedožitým osmdesátinám Zdeňka Lukáše, které připadly na 21. srpen, připravuje katedra hudební kultury pro veřejnost také sborový koncert z autorových děl. Na programu bude už v pondělí v Západočeském muzeu a vedle Nové České písně na něm vystoupí Dívčí akademický sbor vedený Danielou Mandysovou a Romanou Feiferlíkovou, spoluúčinkují klavíristka Věra Müllerová a houslista Martin Kos. „Zazní zajímavé ukázky z ženských sborů, ale i překrásný cyklus Pocta tvůrcům a jedna z nejlepších českých sborových kompozic posledních desetiletí – Requiem per coro misto,“ upřesňuje Zdeněk Vimr. A připojuje i jména některých z těch, kteří promluví na konferenci. Zdeňka Lukáše, jenž zemřel 13. července loňského roku, připomenou z plzeňských hudebních vědců Vlasta Bokůvková, Jaroslav Fiala i tvůrci a interpreti Jana Jindrová, Daniela Mandysová či Jiří Bezděk, účast potvrdil například i známý český violista Karel Špelina, donedávna člen České filharmonie. Konference začne v pondělí o desáté hodině dopoledne, v devatenáct hodin se rozezní první tóny koncertu.