Jednotlivé skladby vybral dirigent programu Ota Šmolík jako vzpomínku na pátera Antonína Hýžu a zároveň návštěvníci vzdají hold i dalšímu plzeňskému knězi Josefu Limpouchovi, jenž se narodil před sto patnácti lety.

Koncert začne o sedmé hodině večerní a bude věnován sakrální hudbě P. J. Vejvanovského, J. I. Linka, J. G. Zechnera, F. Mendelssohna– Bartholdyho, A. Dvořáka, W. A. Mozarta a plzeňského regenschoriho Emanuela Wiesera. Hrát a zpívat budou hudební soubor Musica Amica z Plzně a Komorní smíšený sbor dr. Vladimíra Vepřeka z Příbrami, sóla přednesou pěvci Kateřina Falcníková, Lucie Kotlanová, Radek Prügl a Karel Brynda. Varhany rozezní dirigentův syn Pavel Šmolík.

Oběma duchovním, které v pondělí připomene chrámová hudba, bylo společné věznění v komunistických žalářích. Josef Limpouch, učitel náboženství na plzeňských školách, kněz chrámu sv. Bartoloměje a rektor kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plzni, byl v roce 1951 zatčen Státní bezpečností a následně odsouzen k deseti letům odnětí svobody. Jak ve vzorně připraveném tištěném programu uvádí jeho spoluautorka Monika Hubičková, prošel několika věznicemi a v Leopoldově se setkal i s dalším politickým vězněm z Plzně – Lubošem Hruškou, který všem lidem s otevřeným srdcem odkázal jedinečnou a již dobře známou meditační zahradu s památníkem obětem zla. Svých posledních pět let prožil Josef Limpouch spolu se svými sestrami na faře v Potvorově, kde tajně sloužil mše. V Plzni nesměl ani pobývat, pouze ve zdejší vojenské nemocnici před 45 lety náhle zemřel – 17. května roku 1965. Osobní vzpomínkou na něho do programu přispěl arciděkan Emil Soukup, současný farář plzeňské katedrály sv. Bartoloměje. „Byl známou a uznávanou osobností, s lidmi se rád setkával, radil jim a povzbuzoval je, na závěr nikdy neopomněl dát požehnání. Vychoval v Plzni celou generaci inteligence a to, že v tomto městě dosud přetrvává úcta k duchovním hodnotám, je zásluhou monsignora Limpoucha,“ uvedl páter Soukup.

S Antonínem Hýžou, kdysi žákem biskupa a poté kardinála Františka Tomáška, se Plzeňané naposledy rozloučili letošního 20. února. Zemřel o deset dnů dříve ve věku osmdesáti pěti let. „Dne 1. srpna 1968 dostal páter Antonín Hýža dekret, že je jmenován kaplanem na arciděkanství v Plzni. V roce 1970 byl přeložen do farnosti Panny Marie Růžencové na plzeňských Slovanech a roku 1991 byl jmenován vikářem plzeňského vikariátu. V roce 1998 jej papež Jan Pavel II. jmenoval svým prelátem,“ shrnuje Štěpánka Pflegerová z Archivu města Plzně, která o páteru Hýžovi napsala obsáhlou a současně hluboce lidskou stať. Ten se stal vyhledávaným a uctívaným rektorem kostela sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí v Plzni, kde na jeho počest letošního 24. května zazní tóny duchovní hudby.