O Divadle Pluto je známo, že se v něm díky stolové úpravě a takřka domáckému prostředí často stírá rozdíl mezi jevištěm a hledištěm. Díky nové komedii jde doubravecká scéna ještě dál. Interaktivní detektivka Paula Pörtnera Splašené nůžky přímo počítá s účastí diváků. Oni jsou ti, kteří pomáhají vyšetřovat vraždu a odhalují vraha.

„Diváci mohou zasahovat do děje, pokládají otázky a na nich záleží, jak hra dopadne,“ říká principálka Pluta Jindřiška Kikinčuková. Její výhodou je, že má několik možných konců, záleží na divácích, koho označí za vraha. Tato komedie se hrála či hraje například v Praze, Mostě, v Jihlavě či ve Zlíně, v USA je dokonce v Guinnessově knize rekordů jako nejdéle uváděná hra.

V Plutu se v ní objeví například Pavel Kikinčuk či Bronislav Kotiš v roli kadeřníka, Klára Kovaříková nebo Kamila Kikinčuková v roli kadeřnice. V roli hlavního vyšetřovatele, s nímž celé představení prakticky stojí a padá, se budou střídat Lukáš Langmajer a Jiří Bláha. „Jsou to takoví kormidelníci celého představení, tvoří prostředníky mezi herci a diváky,“ popisuje jejich úlohu Bronislav Kotiš.

Nová komedie je vhodná pro milovníky detektivek, pro herce je ovšem náročnější než jiná představení. Musí být neustále ve střehu a připraveni na jakýkoli dotaz. „Scénář nabízí asi 80 různých otázek, které mohou diváci položit. Jsem docela líný a dostat tohle všechno do hlavy, bylo příšerné,“ směje se Pavel Kikinčuk, který hru i režíroval.

První premiéru měly Splašené nůžky 7. května, druhá je 10. května. Další reprízy jsou na programu 20. a 28. května a 6., 25. a 26. června.