Díla Japonky Shōko Kanazawy a Američanky Karen LaMonte jsou velmi působivě instalována v prvním patře budovy muzea v plzeňských Kopeckého sadech. Výstavní prostor je zcela zatemněn a díky desítkám žárovek zavěšených ze stropu dopadá světlo na jednotlivá díla.

Shōko Kanazawa je postižena Downovým syndromem, přesto dosáhla ve své tvorbě zcela výjimečného mistrovství – je velmi ceněnou umělkyní v oblasti velkoformátových kaligrafií. „Když mi bylo dvacet, měla jsem první výstavu v Japonsku, letos mi je třicet a mám svou první výstavu v Evropě," poznamenala při zahájení plzeňské výstavy. Její maminka, také výtvarnice, která ji ke kaligrafii přivedla, podotkla: „Ano Shōko se narodila s postižením, které však může být i darem, umožňuje jí tvořit s čistým srdcem."

Shōko Kanazawa dosáhla v oblasti kaligrafie světové proslulosti. Její první samostatná evropská výstava se koná v Plzni v Západočeském muzeuV dialogu s velkoformátovými kaligrafiemi Shōko Kanazawy je v muzeu zároveň představena unikátní kolekce litých keramických, bronzových a skleněných plastik kimon přední new-yorské sochařky a výtvarnice Karen LaMonte.

Výstavy s názvem Shōko Kanazawa a její tušový svět a Karen LaMonte: Floating World v ZČM začaly 10. září a končí 11. října. Jsou pořádány v rámci prestižního mezinárodního festivalu Japan Fest 2015, který je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a zároveň připomínají, že před čtvrt stoletím uzavřelo město Plzeň partnerství s japonským městem Takasaki.